Nový dokument Jara Vojteka mieri v novembri do kín
SITA
SITA

Nový dokument Jara Vojteka mieri v novembri do kín

Snímku Cigáni idú do volieb uvedú aj na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava, ktorý sa bude konať 9. až 15. novembra 2012.

BRATISLAVA 27. septembra - Nový celovečerný dokument slovenského režiséra Jara Vojteka Cigáni idú do volieb už má termín svojej medzinárodnej aj slovenskej premiéry. Film bude mať svetovú premiéru na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jihlava, ktorý sa bude konať 23. až 28. októbra.

Snímku zároveň vybrali na trh East Silver a nominovaný je na cenu Silver Eye. Na Slovensku bude uvedený v sekcii Made in Slovakia v rámci programu Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Bratislava, ktorý sa bude konať 9. až 15. novembra 2012, a 8. novembra ho zároveň začnú premietať v slovenských kinách.

"Dostať sa do úzkeho výberu súťažných filmov renomovaného festivalu dokumentov v Jihlave považujem za veľký úspech. Z veľkého množstva ponúknutých titulov sme sa s novinkou Jara Vojteka dostali medzi tých pár vybraných. Okrem toho sa osobne veľmi teším, že medzinárodnú a svetovú premiéru film zažije práve v Českej republike, kde mu okrem festivalového môže dobre porozumieť aj domáce publikum,“ reagoval na výber snímky do jihlavskej súťaže producent filmu Tomáš Kaminský.

"Jaro na tomto festivale odštartoval úspech filmu Hranica presne pred dvoma rokmi, sme radi, že bude mať opäť možnosť predstaviť sa tam, tentoraz s celkom iným filmovým príbehom,“ dodal.

Cigáni idú do volieb sú príbehom Vlada Sendreia, Róma s minulosťou bitkára, v súčasnosti hyperaktívneho aktivistu v treťom sektore, kultúre, lídra skupiny Kokavakére Lavutáris, ktorý sa pripravuje na vytúženú budúcnosť - byť zvoleným zástupcom, politikom. Otázkou zostáva, či má rómsky aktivista a jeho cigánsky volebný tím šancu uspieť v "bielej“ spoločnosti. Napriek školeniu odborníka z americkej nadácie ide o živelnú predvolebnú kampaň, ktorá ponúka tragikomické situácie i expedíciu do rómskych get na okraji spoločnosti.

Film je nielen príbehom Vlada Sendreia, ale zároveň aj moderným osudom slovenského Róma 21. storočia. Z jedného z Cigánov, stojacich v rade na podporu, sa postupne stal spoločensky aktívny a známy človek. Dnes je neoficiálnym vajdom, autoritou nielen vo svojom domácom spoločenstve, ale i reprezentantom kraja, rodnej Kokavy nad Rimavicou.

Zvyšku Slovenska je známy zásluhou skupiny Kokavakére Lavutáris alias Sendreiovci, hrajúcej pôvodnú a populárnu rómsku hudbu, a zároveň i úspechu, ktorý pre ňu znamenalo nahrávanie so skladateľom Hansom Zimmerom, ktorý si ich hudbu vybral do filmu Sherlock Holmes 2: Hra tieňov (2011) režiséra Guya Ritchieho.

Režisér Jaro Vojtek je jedným z najvýraznejších tvorcov strednej generácie slovenských dokumentaristov. Jeho predchádzajúce filmy ako My zdes (2005), Malá domov (2008) či Hranica (2009) zaznamenali mimoriadny ohlas nielen na Slovensku, ale pozbierali viacero významných ocenení na medzinárodných filmových festivaloch a prehliadkach v zahraničí. Snímka Hranica bola slovenským národným kandidátom na Oscara. Agentúru SITA za tvorcov filmu informovala Ľubica Orechovská.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…