Zamestnankyne Slotexu uvidia po mesiacoch prvé peniaze
SITA
SITA

Zamestnankyne Slotexu uvidia po mesiacoch prvé peniaze

Posun v kauze nastal po tom, ako Okresný súd v Prešove rozhodol o začatí konkurzného konania.

VRANOV NAD TOPĽOU 26. septembra - V pobočke Sociálnej poisťovne vo Vranove nad Topľou sa v stredu zaregistrovalo prvých 33 žien z celkového počtu 200 zamestnancov, ktorým skrachovaná firma Slotex Fashion dlhuje mzdy za tri mesiace.

Sociálna poisťovňa im v krátkom čase preplatí trikrát po 100 eur ako preddavky za nevyplatené mzdy z garančného fondu, buď prevodom na účet alebo poštovou poukážkou.

Posun v kauze nastal po tom, ako Okresný súd v Prešove rozhodol o začatí konkurzného konania.

V stredu o tom informoval predseda Vlády SR Robert Fico, ktorý využil príležitosť výjazdového rokovania vlády v Michalovciach a cestou späť sa zastavil vo Vranove nad Topľou.

Ako premiér uviedol na brífingu, v tejto chvíli už nič nebráni Sociálnej poisťovni a garančnému fondu, aby začali vyplácať preddavky s tým, že ihneď ako bude vymenovaný správca konkurznej podstaty, prepusteným ženám bude doplatený zvyšok finančných nárokov.

Ide o mzdy za mesiace jún, júl, august, ak bude z čoho, vyplatí sa im aj odstupné podľa odpracovaných rokov. Premiér to považuje za dobrú správu.

Premiéra mrzí systém

Predseda vlády s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Jánom Richterom na rokovaní s vedením vranovskej pobočky Sociálnej poisťovne hovorili aj na tému, či tento prípad neukazuje na nevyhnutnosť zmeniť príslušné zákony, aby štát bol pružnejší a ľudia tak dlho nečakali na vysporiadanie svojich pohľadávok.

Fico uviedol, že ho najviac mrzí, že systém, ktorý by mal fungovať automaticky, je treba tlačiť a posúvať z najvyšších miest. Považuje za nezmyselné, že pri každom zlyhaní musí intervenovať predseda vlády a minister práce.

Ďalej doplnil, že potrebná suma z jeho rezervy je stále na platy žien zo Slotexu vyčlenená, ale podľa posledných informácii ju nebude potrebné použiť.

"Všetko je na dobrej ceste, prvé peniaze idú a predpokladám, že hneď po tom ako bude správca konkurznej podstaty vymenovaný, doplatia prepusteným ženám ďalšie peniaze," uviedol Fico.

Veľa administratívy

Problém rýchlejšieho postupu vyplatenia peňazí z garančného fondu vidí v tom, že je to všetko spojené s obrovským množstvom administratívy.

Ľuďom chýba tiež kvalifikovaná právna pomoc.

Podľa Fica, vláda hľadá model, ktorý by pri zadávaní štátnej zákazky na uniformy pre ministerstvo hospodárstva, ministerstvo vnútra a ďalšie, mohol pomôcť aj týmto krajčírkam. Uvažuje sa o podpore investorov, ktorí by ich vedeli zamestnať.

Richter doplnil, že úrad práce vo Vranove podnikol prvé kroky, aby sa do dnes prázdnych dielní po firme Slotex v relatívne krátkom čase vrátili stroje aj práca pre prepustené krajčírky. Rozpracované sú tri firmy, ktoré by mohli začať fungovať v priebehu dvoch až troch mesiacov.

Minister Richter tiež uviedol, že v podobných prípadoch bude nevyhnuté užšie spolupracovať v "trojičke" - finančná správa, Sociálna poisťovňa a inšpektorát práce. Výsledkom by malo byť nájdenie organizačno-technicko-metodického postupu, aby jeden subjekt upozornil druhý na možný vznik rizika, ktoré signalizujú nedoplatky a sťažnosti zamestnancov.

Firma Slotex zatvorila svoje brány 3. septembra po celozávodnej dovolenke a svojim zhruba 200 zamestnancom poslala výpovede poštou k 31. septembru.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…