Dobré noviny
Košičania si užijú Zelenú poštu hneď dvakrát
SITA
SITA

Košičania si užijú Zelenú poštu hneď dvakrát

Po tom ako mal album svoju koncertnú premiéru na záver festivalu Konvergencie v Bratislave, pokračuje historicky prvé koncertné turné Zelenej pošty aj po ďalších slovenských mestách.

BRATISLAVA/ KOŠICE 25. septembra - Legendárny album Zelená pošta Hammela a Vargu bude dva koncerty aj v Košiciach.

Po tom ako mal album svoju koncertnú premiéru na záver festivalu Konvergencie v nedeľu 23. septembra v bratislavskej design factory, pokračuje historicky prvé koncertné turné Zelenej pošty aj po ďalších slovenských mestách.

Turné po Slovensku má v utorok zastávku v banskobystrickom evanjelickom kostole. O koncert je veľký záujem aj Košiciach. Preto sa organizátori medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie rozhodli pridať ešte jeden koncert.

Pridaný koncert sa koná o 17:00 v sobotu 29. septembra v Historickej radnici, agentúru SITA o tom informovali organizátori Konvergencií. Obyvateľov a návštevníkov metropoly východu tak čaká v sobotu prvý koncert Zelenej pošty o 17:00 a druhý o 20:00.

Prvé koncertné predvedenie albumu Zelená pošta je považované za hudobnú udalosť roka. Na koncertoch spoluúčinkuje popri dvoch hlavných protagonistoch Pavlovi Hammelovi a Mariánovi Vargovi aktuálna zostava súboru Collegium musicum: Fedor Frešo (basová gitara), František Griglák (elektrická gitara), Martin Valihora (bicie) a ako hosť Peter Preložník (klávesy).

"Legendárna nahrávka, jeden z najvýznamnejších albumov slovenskej hudby, vyšla pôvodne v roku 1972 vo vydavateľstve Opus v produkcii Fedora Freša. Okrem dvojice hlavných protagonistov v nej účinkovali aj Vargovi spoluhráči z formácie Collegium musicum Fedor Frešo (basová gitara, spev), Dušan Hájek (bicie) a Rastislav Vacho (gitara). V dvoch skladbách hosťoval známy český gitarista zo skupiny Modrý efekt Radim Hladík," informovali organizátori koncertu.

Nahrávalo sa v Experimentálnom štúdiu Československého rozhlasu. Zvuk Zelenej pošty dotvorili štúdiový sláčikový orchester Československého rozhlasu a Bratislavské dychové kvinteto. Ako ďalej pripomenuli organizátori Konvergencií, "Zelená pošta obsahuje aj jednu z najpôsobivejších skladieb slovenskej populárnej hudby - Smutnú rannú električku, ktorá vznikla zhudobnením rovnomennej básne Miroslava Válka. S výnimkou Válkovej básne sa na albume textársky podieľali Kamil Peteraj a Boris Filan".

Podobne ako nahrávka je známy i obal platne s koňom, sadom a biliardovým stolom navrhnutý Tiborom Borským. Po Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach zaznie Zelená pošta aj v Prahe.

Marian Varga & Pavol Hammel: Slnečnice

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…