Košičania si užijú Zelenú poštu hneď dvakrát
SITA
SITA

Košičania si užijú Zelenú poštu hneď dvakrát

Po tom ako mal album svoju koncertnú premiéru na záver festivalu Konvergencie v Bratislave, pokračuje historicky prvé koncertné turné Zelenej pošty aj po ďalších slovenských mestách.

BRATISLAVA/ KOŠICE 25. septembra - Legendárny album Zelená pošta Hammela a Vargu bude dva koncerty aj v Košiciach.

Po tom ako mal album svoju koncertnú premiéru na záver festivalu Konvergencie v nedeľu 23. septembra v bratislavskej design factory, pokračuje historicky prvé koncertné turné Zelenej pošty aj po ďalších slovenských mestách.

Turné po Slovensku má v utorok zastávku v banskobystrickom evanjelickom kostole. O koncert je veľký záujem aj Košiciach. Preto sa organizátori medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie rozhodli pridať ešte jeden koncert.

Pridaný koncert sa koná o 17:00 v sobotu 29. septembra v Historickej radnici, agentúru SITA o tom informovali organizátori Konvergencií. Obyvateľov a návštevníkov metropoly východu tak čaká v sobotu prvý koncert Zelenej pošty o 17:00 a druhý o 20:00.

Prvé koncertné predvedenie albumu Zelená pošta je považované za hudobnú udalosť roka. Na koncertoch spoluúčinkuje popri dvoch hlavných protagonistoch Pavlovi Hammelovi a Mariánovi Vargovi aktuálna zostava súboru Collegium musicum: Fedor Frešo (basová gitara), František Griglák (elektrická gitara), Martin Valihora (bicie) a ako hosť Peter Preložník (klávesy).

"Legendárna nahrávka, jeden z najvýznamnejších albumov slovenskej hudby, vyšla pôvodne v roku 1972 vo vydavateľstve Opus v produkcii Fedora Freša. Okrem dvojice hlavných protagonistov v nej účinkovali aj Vargovi spoluhráči z formácie Collegium musicum Fedor Frešo (basová gitara, spev), Dušan Hájek (bicie) a Rastislav Vacho (gitara). V dvoch skladbách hosťoval známy český gitarista zo skupiny Modrý efekt Radim Hladík," informovali organizátori koncertu.

Nahrávalo sa v Experimentálnom štúdiu Československého rozhlasu. Zvuk Zelenej pošty dotvorili štúdiový sláčikový orchester Československého rozhlasu a Bratislavské dychové kvinteto. Ako ďalej pripomenuli organizátori Konvergencií, "Zelená pošta obsahuje aj jednu z najpôsobivejších skladieb slovenskej populárnej hudby - Smutnú rannú električku, ktorá vznikla zhudobnením rovnomennej básne Miroslava Válka. S výnimkou Válkovej básne sa na albume textársky podieľali Kamil Peteraj a Boris Filan".

Podobne ako nahrávka je známy i obal platne s koňom, sadom a biliardovým stolom navrhnutý Tiborom Borským. Po Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach zaznie Zelená pošta aj v Prahe.

Marian Varga & Pavol Hammel: Slnečnice

Už ste čítali?

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…