V Košiciach sa po tretí raz uskutoční Biela noc/Nuit Blanche
SITA
SITA

V Košiciach sa po tretí raz uskutoční Biela noc/Nuit Blanche

Na podujatí sa v sobotu 6. októbra predstaví 130 umelcov z deviatich európskych krajín.

BRATISLAVA 25. septembra - V Košiciach sa v sobotu 6. októbra uskutoční tretí ročník podujatia Biela noc/Nuit Blanche, v rámci ktorého sa predstaví 130 umelcov z deviatich európskych krajín.

Tí pri tejto príležitosti pripravia v meste tridsať svetelných, zvukových a špeciálnych inštalácií, interaktívnych a mobilných objektov a sôch, ale aj mapping a tanečné a hudobné improvizácie.

Biela noc/Nuit Blanche je jedným z hlavných podujatí v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013 a jeho dramaturgičkou a kurátorkou je Zuzana Pacáková. Tá na dnešnej tlačovej konferencii vyhlásila, že vďaka tejto akcii sa môžu mladí slovenskí umelci konfrontovať nielen s krajinami Visegrádskej štvorky, ale aj so štátmi ako Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Portugalsko alebo Švajčiarsko.

Tento rok sa v Košiciach predstaví až 40 zahraničných umelcov, medzi ktorými bude aj Francúzka Elise Morin. Tá na vodnej ploche Mlynského náhonu pripraví priestorovú svetelnú inštaláciu Water Carrier s ekologickým podtextom.

Novinkou tretieho ročníka podujatia budú špecializované dielne a program pre deti a tiež "trvalá stopa" v podobe diela Dušana Zahoranského. Jeho sochu s názvom Doma, Otthon, Kher, Nhá... umiestnia na Kuzmányho sídlisku. "Zahoranský využil polámané, nefunkčné prašiaky ako symbol sídliska, aby nám pripomenul, že aj sídlisko je domov a je miestom pre život väčšiny Košičanov. Jeho socha bude funkčne, tvarovo a proporčne korešpondovať s exteriérom a v tomto verejnom priestore zostane natrvalo ako dar autora mestu," uviedla Pacáková.

Ďalšou akciou, ktorú organizuje Európske hlavné mesto kultúry 2013 v rámci projektu Creative Industry Toolkit 2012, bude módna prehliadka Made in Košice. Tá sa uskutoční 9. októbra v bratislavskom Sklade č. 7, Eurovea a jej cieľom je propagovať mladých návrhárov a výrobcov doplnkov pôsobiacich na východe Slovenska.

Kurátorkou podujatia je Miloslava Hriadelová, ktorá prehliadku rozdelila do troch sekcií. Celkovo sa na tejto akcii predstaví deväť návrhárov ako napríklad Ľubica Humeníková, Lenka Tatárová alebo Eleonóra Gašková.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…