Dobré noviny
V Košiciach sa po tretí raz uskutoční Biela noc/Nuit Blanche
SITA
SITA

V Košiciach sa po tretí raz uskutoční Biela noc/Nuit Blanche

Na podujatí sa v sobotu 6. októbra predstaví 130 umelcov z deviatich európskych krajín.

BRATISLAVA 25. septembra - V Košiciach sa v sobotu 6. októbra uskutoční tretí ročník podujatia Biela noc/Nuit Blanche, v rámci ktorého sa predstaví 130 umelcov z deviatich európskych krajín.

Tí pri tejto príležitosti pripravia v meste tridsať svetelných, zvukových a špeciálnych inštalácií, interaktívnych a mobilných objektov a sôch, ale aj mapping a tanečné a hudobné improvizácie.

Biela noc/Nuit Blanche je jedným z hlavných podujatí v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013 a jeho dramaturgičkou a kurátorkou je Zuzana Pacáková. Tá na dnešnej tlačovej konferencii vyhlásila, že vďaka tejto akcii sa môžu mladí slovenskí umelci konfrontovať nielen s krajinami Visegrádskej štvorky, ale aj so štátmi ako Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Portugalsko alebo Švajčiarsko.

Tento rok sa v Košiciach predstaví až 40 zahraničných umelcov, medzi ktorými bude aj Francúzka Elise Morin. Tá na vodnej ploche Mlynského náhonu pripraví priestorovú svetelnú inštaláciu Water Carrier s ekologickým podtextom.

Novinkou tretieho ročníka podujatia budú špecializované dielne a program pre deti a tiež "trvalá stopa" v podobe diela Dušana Zahoranského. Jeho sochu s názvom Doma, Otthon, Kher, Nhá... umiestnia na Kuzmányho sídlisku. "Zahoranský využil polámané, nefunkčné prašiaky ako symbol sídliska, aby nám pripomenul, že aj sídlisko je domov a je miestom pre život väčšiny Košičanov. Jeho socha bude funkčne, tvarovo a proporčne korešpondovať s exteriérom a v tomto verejnom priestore zostane natrvalo ako dar autora mestu," uviedla Pacáková.

Ďalšou akciou, ktorú organizuje Európske hlavné mesto kultúry 2013 v rámci projektu Creative Industry Toolkit 2012, bude módna prehliadka Made in Košice. Tá sa uskutoční 9. októbra v bratislavskom Sklade č. 7, Eurovea a jej cieľom je propagovať mladých návrhárov a výrobcov doplnkov pôsobiacich na východe Slovenska.

Kurátorkou podujatia je Miloslava Hriadelová, ktorá prehliadku rozdelila do troch sekcií. Celkovo sa na tejto akcii predstaví deväť návrhárov ako napríklad Ľubica Humeníková, Lenka Tatárová alebo Eleonóra Gašková.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…