V Košiciach sa po tretí raz uskutoční Biela noc/Nuit Blanche
SITA
SITA

V Košiciach sa po tretí raz uskutoční Biela noc/Nuit Blanche

Na podujatí sa v sobotu 6. októbra predstaví 130 umelcov z deviatich európskych krajín.

BRATISLAVA 25. septembra - V Košiciach sa v sobotu 6. októbra uskutoční tretí ročník podujatia Biela noc/Nuit Blanche, v rámci ktorého sa predstaví 130 umelcov z deviatich európskych krajín.

Tí pri tejto príležitosti pripravia v meste tridsať svetelných, zvukových a špeciálnych inštalácií, interaktívnych a mobilných objektov a sôch, ale aj mapping a tanečné a hudobné improvizácie.

Biela noc/Nuit Blanche je jedným z hlavných podujatí v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013 a jeho dramaturgičkou a kurátorkou je Zuzana Pacáková. Tá na dnešnej tlačovej konferencii vyhlásila, že vďaka tejto akcii sa môžu mladí slovenskí umelci konfrontovať nielen s krajinami Visegrádskej štvorky, ale aj so štátmi ako Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Portugalsko alebo Švajčiarsko.

Tento rok sa v Košiciach predstaví až 40 zahraničných umelcov, medzi ktorými bude aj Francúzka Elise Morin. Tá na vodnej ploche Mlynského náhonu pripraví priestorovú svetelnú inštaláciu Water Carrier s ekologickým podtextom.

Novinkou tretieho ročníka podujatia budú špecializované dielne a program pre deti a tiež "trvalá stopa" v podobe diela Dušana Zahoranského. Jeho sochu s názvom Doma, Otthon, Kher, Nhá... umiestnia na Kuzmányho sídlisku. "Zahoranský využil polámané, nefunkčné prašiaky ako symbol sídliska, aby nám pripomenul, že aj sídlisko je domov a je miestom pre život väčšiny Košičanov. Jeho socha bude funkčne, tvarovo a proporčne korešpondovať s exteriérom a v tomto verejnom priestore zostane natrvalo ako dar autora mestu," uviedla Pacáková.

Ďalšou akciou, ktorú organizuje Európske hlavné mesto kultúry 2013 v rámci projektu Creative Industry Toolkit 2012, bude módna prehliadka Made in Košice. Tá sa uskutoční 9. októbra v bratislavskom Sklade č. 7, Eurovea a jej cieľom je propagovať mladých návrhárov a výrobcov doplnkov pôsobiacich na východe Slovenska.

Kurátorkou podujatia je Miloslava Hriadelová, ktorá prehliadku rozdelila do troch sekcií. Celkovo sa na tejto akcii predstaví deväť návrhárov ako napríklad Ľubica Humeníková, Lenka Tatárová alebo Eleonóra Gašková.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…