Dobré noviny
Danka Barteková zavŕšila skvelú sezónu triumfom
SITA
SITA

Danka Barteková zavŕšila skvelú sezónu triumfom

Barteková si na Svetovom pohári počínala suverénne na rozdiel od Zuzany Štefečekovej, ktorá z líderskej pozície po základnej časti skončila v trape štvrtá.

PRAGERSKO 24. septembra - Výsledky - pondelok:

skeet

ženy (konečné poradie): 1. Danka Barteková (SR) 95 bodov (72+23), 2. Brandy N. Drozdová (USA) 93 (69+24) - k.o. rozstrel 9, 3. Christine Wenzelová (Nem.) 93 (68+25) - k.o. rozstrel 8

muži (poradie po I. časti kvalifikácie - 75 terčov): 1. Anders Golding 74, 2. Jesper Hansen (obaja Dán.) 73, 3. Valerij Šomin (Rus.) 73

dvojitý trap

muži (konečné poradie): 1. Joshua Richmond (USA) 192 (145+47), 2. Rondžan Sodhi (India) 191 (144+47), 3. Fehaid Aldeehani (Kuvajt) 190 (143+47) Slovenská reprezentantka v športovej streľbe Danka Barteková zavŕšila úspešnú tohtoročnú sezónu najlepším možným spôsobom - triumfom.

Na finálových pretekoch Svetového pohára 2012 v brokových disciplínach v slovinskom Pragersku pri Maribore (22. - 25. 9) vyhrala 27-ročná členka SŠŠR MV SR pondelkovú súťaž v skeete žien celkovým výkonom 95 terčov a premiérovo získala veľký "glóbus".

Obhajkyňa vlaňajšieho striebra z Al Ainu v SAE D.

Barteková si počínala suverénne a na rozdiel od svojej krajanky Zuzany Štefečekovej, ktorá z líderskej pozície po základnej časti skončila v sobotu v trape napokon štvrtá, naplno zužitkovala vedúce postavenie po kvalifikácii.

Slovenka v nej dosiahla 72 terčov (23-24-25) a do finále išla s dvojbodovým náskokom pred dvojicou prenasledovateliek. Vo finálovej položke pridala 23 terčov, keď zaváhala len dvakrát - pri 10. a 20. výstrele, čo však v súčte znamenalo prvenstvo.

"Boli to náročné preteky. Dosť fúkalo, terče lietali nepravidelne, ale stavila som na svoju techniku a snažila som sa udržať v pokoji. Vo finále Svetového pohára som zvíťazila prvýkrát, čím som si splnila ďalšiu métu. Som rada, že som ukončila sezónu práve tu, bola pre mňa mimoriadne úspešná. Teším sa, že si oddýchnem a pušku nechcem vidieť aspoň do decembra," poznamenala pre agentúru SITA Danka Barteková.

Striebro do USA, bronz má Nemka

Za bronzovou olympijskou medailistkou z Londýna 2012 skončila na 2. mieste Brandy N. Drozdová z USA, ktorá mala takisto ako Nemka Christine Wenzelová a krajanka Caitlin Connorová na konte 93 bodov, ale v dodatočnom k.o. rozstrele bola z trojice najúspešnejšia. Bronz patrí Wenzelovej.

Pre skeetarku Danku Bartekovú to bol v Pragersku v doterajšej kariére ôsmy štart na finálovom podujatí Svetového pohára.

Fantastická sezóna

Po ôsmich rokoch sa vrátila na miesto, kde zažila svoju premiéru na tomto podujatí a teraz prvýkrát okúsila aj chuť celkového víťazstva (1 - 2 - 1). Okrem zlata z Pragerska 2012 si v roku 2006 v Granade a vlani v Al Aine vybojovala striebornú medailu, predvlani skončila v Izmire tretia.

Dvadsaťsedemročná zverenka trénera Juraja Sedláka má za sebou sedem štartov na vrcholných podujatiach v tomto roku (3x SP, 1x ME, 1x OH, 1x AMS, 1x finále SP), pričom len dvakrát - na európskom šampionáte v Larnake (24.) a SP v Tuscone (7.) - chýbala medzi finálovou šesticou.

Každú finálovú účasť však premenila na zisk kovu. Pódiové umiestnenia dosiahla na SP v Lonate (1.), Londýne (2.), OH v Londýne (3.), akademických MS v Kazani (3.) a finále SP v Pragersku (1.).

Členka SŠŠR MV SR má v zbierke celkovo dvadsaťdva individuálnych medailí z vrcholných súťaží, ako sú OH, MS, ME a SP (8 - 6 - 8), z toho osemnásť v kategórii žien (6 - 5 - 7).

V dvojitom trape mužov si prvenstvo vystrieľal Joshua Richmond z USA (192). O bod zdolal obhajcu lanského triumfu Rondžana Sodhiho z Indie (191), ktorý prišiel o šancu vyhrať toto podujatie tretíkrát za sebou. Tretí skončil Kuvajťan Fehaid Aldeehani (190). Slovensko nemalo v týchto disciplínach zastúpenie.

Právo štartu vo finálových pretekoch 25. ročníka seriálu Svetového pohára majú okrem obhajcov lanských prvenstiev aj medailisti z OH 2012 a najúspešnejší jednotlivci z tohtoročných podujatí SP.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…