Dobré noviny
Nový splnomocnenec pre Rómov sa môže inšpirovať Poľskom
SITA
SITA

Nový splnomocnenec pre Rómov sa môže inšpirovať Poľskom

Predseda Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny vidí zmysel v niektorých opatreniach poľskej vlády v súvislosti s rómskou menšinou.

BRATISLAVA 23. septembra - Nový splnomocnenec pre rómske komunity, ktorým sa na začiatku októbra stane Peter Pollák (OĽaNO), sa vo svojej práci môže inšpirovať riešeniami Poľskej republiky.

Agentúre SITA to povedal predseda ľudskoprávneho výboru NR SR Rudolf Chmel (Most-Híd). Vyslovil sa tak po stretnutí s poľskou ombudsmankou Irenou Lipowitz, ktorá na Slovensku pracovne strávila dva dni.

Poľská republika má podľa Chmela približne 15 tis. Rómov a prístup štátu k ich problémom je hodný poučenia. Súvisia s tým aj väčšie právomoci úradu verejnej ochrankyne práv a jeho užšia spolupráca s poľským parlamentom. Úrad podľa Lipowitz disponuje 260-členným aparátom, z čoho 230 sú právnici.

Jedným z konkrétnych opatrení v otázkach rómskej menšiny v Poľsku sú asistenti učiteľov v školách s vysokým počtom rómskych detí. Ako sa vyjadril Pollák, Lipowitz kritizovala zriaďovanie špeciálnych škôl alebo tried. Nový splnomocnenec jej slová považuje skôr za potvrdenie toho, že sa plánovaná "rómska reforma" na Slovensku uberá správnym smerom.

Nový splnomocnenec predstavil piliere rómskej reformy v utorok 18. septembra spolu s podpredsedom vlády a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Jej body a konkrétne návrhy riešení chcú predstaviť 15. októbra. Zatiaľ platí, že úrad splnomocnenca bude trvať na obojstrannom prínose, ako zo strany Rómov k štátu, tak naopak.

"Forma a výška sociálnej pomoci štátu ako aj prístup štátu k občanovi bude výrazne zohľadňovať prístup občana k rodine, spoločnosti a štátu," uvádza sa v prvotnom zozname priorít reformy.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…