Dobré noviny
Za Olympijský dom nezaplatil štát ani euro navyše
SITA
SITA

Za Olympijský dom nezaplatil štát ani euro navyše

Z právneho hľadiska nebol doteraz podľa bývalého šéfa Slovenskej agentúry pre cestovný ruch Petra Belinského nikým spochybnený spôsob, akým riešil problém ešte počas jeho pôsobenia v SACR.

BRATISLAVA 23. septembra - Spôsob medializácie financovania Olympijského domu v Londýne podľa bývalého šéfa Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) Petra Belinského účelovo navodzuje dojem, že takýmto konaním SACR vznikla štátu nejaká škoda.

"Skutočnosťou je, že nebola preukázaná nehospodárnosť ani neúčelnosť vynaloženia verejných prostriedkov. Napriek tejto čisto procesnej chybe nezaplatil štát ani euro navyše za riadne dodané služby," uvádza sa v stanovisku bývalého generálneho riaditeľa SACR Petra Belinského k medializovaným problémom s nájomnou zmluvou Slovenského olympijského domu v Londýne.

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVaRR) 19. septembra informovalo, že po skončení finančnej kontroly v SACR zistilo viacero porušení zákona v rámci propagácie Slovenska na Olympijských hrách v Londýne. SACR podľa rezortu dopravy porušila zákon v období, kedy jej šéfoval súčasný podpredseda KDH Peter Belinský a na čele rezortu dopravy bol predseda KDH Ján Figeľ.

Belinský, ktorý je súčasným podpredsedom KDH, priznáva, že zamestnanci SACR po uzatvorení nájomnej zmluvy na priestory slovenského Olympijského domu urobili niekoľko procesných chýb.

Tie viedli k následnému anulovaniu pôvodného zmluvného záväzku a k porušeniu rozpočtových pravidiel podľa platnej legislatívy. "Charakter týchto pochybení konkrétnych zamestnancov SACR však jednoznačne vylučujú akúkoľvek pochybnosť o svojvoľnom alebo nezákonnom postupe z mojej strany, resp. úmyselného porušenia platných predpisov," konštatuje ďalej v stanovisku.

Z právneho hľadiska nebol doteraz podľa Belinského nikým spochybnený spôsob, akým riešil problém ešte počas jeho pôsobenia v SACR.

Informácie o porušení zákona sú zavádzajúce

"Vedenie SACR po nástupe novej vlády informovalo o celej veci štátneho tajomníka Františka Palka na prvom stretnutí dňa 18. apríla a odovzdalo mu kompletnú dokumentáciu," uviedol Belinský.

Tvrdí, že informácie o porušení zákona o verejnom obstarávaní sú zavádzajúce. SACR má totiž "posudky osoby spôsobilej na verejné obstarávanie, ktorú malo v tom čase riadne zazmluvnenú, ktorá realizovaný postup obstarávania pred podpisom zmluvy odsúhlasila ako v súlade so zákonom".

Na záver svojho stanoviska sa Belinský pýta, "prečo a v koho záujme sa teraz opakovane dostali do médií interné informácie SACR a MDVaRR". Médiá sa touto vecou už podrobne zaoberali a žiadne nové skutočnosti sa neobjavili.

Zmluva nebola zverejnená do troch mesiacov

Ministerstvo dopravy po skončení finančnej kontroly v SACR zistilo viacero porušení zákona v rámci propagácie Slovenska na Olympijských hrách v Londýne. Ako 19. septembra informoval hovorca ministerstva Martin Kóňa, najzávažnejším zistením kontrolórov bolo nezákonné vyplatenie verejných prostriedkov vo výške 480 tis. libier (568 450 eur), čím SACR porušila zákon o rozpočtových pravidlách.

"Zmluva medzi SACR a sprostredkovateľom nájmu Olympijského domu v Londýne, firmou JT Consultancy Ltd., podpísaná 28. júna 2011 totiž nebola podľa platnej slovenskej legislatívy v termíne do troch mesiacov od podpisu zverejnená v Centrálnom registri zmlúv, a teda je neplatná," uviedol Kóňa.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…