Dobré noviny
Top 5 amerických diétnych trendov
SITA
SITA

Top 5 amerických diétnych trendov

Počuli ste už o HCG diéte alebo paleotickej diéte? V Amerike sú v súčasnosti hitom, no je otázne, či niektoré z nich prospievajú okrem štíhlej línie aj zdraviu.

BRATISLAVA 4. júna - USA je krajina nielen neobmedzených možností, ale aj plná obyvateľov s menšou či väčšou nadváhou a obezitou. Viete, ktorým diétnym trendom najviac Američania podliehajú? A pomáhajú im aj skutočne chudnúť?

HCG diéta

Diéta založená na prijímaní hormónu HCG nie je žiadna novinka. Populárna bola už pred päťdesiatimi rokmi, medzi obyvateľmi USA je ale opäť v kurze. Američania bojujúci s kilogramami si podávajú kľučky u lekárov, aby si nechali predpísať drahé hormonálne injekcie. Pri HCG diétr sa obmedzí príjem kalórií (obvykle mínus 500 kalórií za dňa) a denne sa aplikuje kvapková, pastilková alebo injekčná forma HCG hormónu. Dietológovia propagujúci túto formu chudnutia tvrdia, že HCG hormón, ktorý sa vyskytuje u tehotných žien, pomáha prirodzene spaľovať tuky a pomáha meniť telesný tuk na energiu. Odborníci ale varujú, že neexistujú žiadne štúdie, ktoré by toto tvrdenie podporovali.

Paleotická diéta

Jedzte ako vaši dávni predkovia a schudnete, znie motto tohto stravovacieho trendu. Podľa neho treba jesť to, čo jedli pravekí ľudia, ktorí sa živili lovom a zberom, teda mäso a zeleninu. A nesmie chýbať pohyb. Prijímať sa nesmú žiadne obilniny, mliečne výrobky, strukoviny či rafinované cukry. Odborníci sa nevedia zhodnúť na tom, či táto diéta neškodí zdraviu. Odporcovia tohto typu stravovania tvrdia, že organizmus pri takejto strave nedostáva mnohé potrebné zakázané látky.

Dukanova diéta

Vojvodkyňa z Cambridgeu sa vďaka nej môže chváliť ultra štíhlou postavou. Kate pomohla spopularizovať tento stravovací trend založený na výskumoch francúzskeho lekára Dukana. Diéta zahŕňa rôzne fázy, v ktorých sa môžu jesť len niektoré potraviny. Lekári nie sú o vhodnosti diéty veľmi presvedčení, chýbajú v nej zdravé tuky aj niektoré živiny.

Bezlepková diéta

Propagujú ju viaceré celebrity. Ak nejedia potraviny s obsahom lepku, tak sú vraj plné energie, chudnú a cítia sa zdravo. Popularita bezlepkovej diéty dokonca v USA spôsobila, že mnohé potraviny určené pre ľudí s neznášanlivosťou lepku, miznú z pultov. Čo si ale myslia odborníci? Jesť bezlepkovo je prospešné pre tých, čo skutočne nesmú prijímať lepok. Pre ostatných to znamená, že sa budú cítiť zdravšie, lebo začnú namiesto pečiva jesť viac ovocia a zeleniny.

Detoxikačné šťavy

Detoxikácia pomocou niekoľkých šálok na živiny bohatých čerstvo lisovaných štiav z ovocia aj zeleniny je medzi hviezdami takisto populárna. Celebrity ako Nicole Richie alebo Gwyneth Paltrow milujú lisované šťavy a tvoria základ ich jedálnička. Populárna sieť Starbucks dokonca na základe popularity štiav oznámila, že sa chystá ponuku káv doplniť o čerstvé šťavy z mnohých druhov ovocia a zeleniny. Lekári šťavám nič nevyčítajú, človek ale musí prijímať aj iné potrebné potraviny. Inak síce kilogramy pôjdu dolu, ale na úkor zdravia.

Myslite na svoje zdravie na Facebooku!

Už ste čítali?