Dobré noviny
Cenu Anasoft litera získal Balla za knihu V mene otca
SITA
SITA

Cenu Anasoft litera získal Balla za knihu V mene otca

Knihu z vydavateľstva KK Bagala ocenila porota už po tretí raz za sebou a celkovo štvrtýkrát zo siedmich ročníkov súťaže

BRATISLAVA 20. septembra - Laureátom literárnej ceny Anasoft litera za pôvodnú slovenskú prozaickú knihu vydanú v uplynulom roku sa stal Balla s knihou V mene otca, vydanou vo vydavateľstve KK Bagala. Meno víťaza oznámili vo štvrtok večer na slávnostnom udeľovaní ocenenia v bratislavskom Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava, ktoré v priamom prenose vysielalo Rádio Devín. Okrem ceny autor dostal aj šek v hodnote 10-tisíc eur. Cenu čitateľov denníka Sme získala v internetovom hlasovaní Veronika Šikulová za knihu Miesta v sieti.

O desiatich finalistoch literárnej ceny Anasoft litera a jej víťazovi rozhodovali tento rok prekladateľ Tomasz Grabiński, literárna vedkyňa Gabriela Magová, literárny vedec Vladimír Petrík, básnik a literárny kritik Michal Rehúš a básnik Ivan Štrpka. Knihu z vydavateľstva KK Bagala ocenila porota už po tretí raz za sebou a celkovo štvrtýkrát zo siedmich ročníkov súťaže.

Štyridsaťpäťročný Balla triumfoval v konkurencii ďalších deviatich autorov a autoriek. Vo finálovej desiatke boli aj diela Bez dúhy (plebejský román) od Juraja Bindzára, Hraničný prípad, ktorého autorom je Péter Hunčík, Buchty švabachom od Zusky Kepplovej, Carpathia z pera Maroša Krajňaka, Zu od Silvestra Lavríka, Dandy od Michaely Rosovej, 27 čiže smrť robí umelca od Alexandry Salmela, Miesta v sieti spisovateľky Veroniky Šikulovej a Zlodeji a svedkovia autorky Svetlany Žuchovej.

Balla je laureátom Ceny Ivana Kraska, víťazom literárnych súťaží Poviedka a Slovenská poviedka, Jašíkove Kysuce a iných. Poviedky začal uverejňovať v roku 1992, najmä v časopisoch Dotyky a Literárny týždenník. Knižne debutoval zbierkou poviedok Leptokaria (1996). Základným a prakticky nemenným stavom postáv jeho poviedok je osamelosť, ktorá sa nestráca dokonca ani vo vzťahu muža a ženy. Mení sa len na tzv. dvojosamelosť. Postavy sa prejavujú najmä ako kruté, nenávistné indivíduá, ktoré však svojím konaním prezrádzajú zároveň túžbu intenzívne a poctivo žiť, odolať banalite každodenného prežívania.

Vo svojej druhej knihe Outsideria (1997) sa pokúsil spojiť pôvodne samostatné poviedky do románového celku. V roku 2000 vydal zbierku krátkych próz Gravidita, nasledoval Tichý kút (2001), Unglik (2003), De la Cruz (2005), Cudzí (2008) a V mene otca (2011). Absolvent Vysokej školy ekonomickej v Bratislave by mal tento rok vydať ďalšiu knihu s názvom Oko.

Zoznam laureátov literárnej ceny Anasoft litera:

2012: V mene otca - Balla

2011: Monika Kompaníková - Piata loď

2010: Stanislav Rakús - Telegram

2009: Alta Vášová - Ostrovy nepamäti

2008: Milan Zelinka - Teta Anula

2007: Marek Vadas - Liečiteľ

2006: Pavel Vilikovský - Čarovný papagáj a iné gýče

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…