Dobré noviny
Nový papyrus o Ježišovom manželstve môže byť podvrh
SITA
SITA

Nový papyrus o Ježišovom manželstve môže byť podvrh

Doterajšie katolícke učenie tvrdilo, že Ježíš bol slobodný. Akýkoľvek dôkaz o jeho manželstve s Máriou, by mal výrazný dopad na diskusie o súčasnom postavení žien v Cirkvi.

RÍM 20. septembra - Správa o tom, že Ježíš Kristus mal možno manželku obletela svet rýchlosťou svetla. Vedci sa ale nevedia zhodnúť, či je nájdený papyrus pravý alebo falošný.

Odborníci si tiež myslia, že medializácia pomohla neznámemu majiteľovi zvýšiť hodnotu papyrusu, ktorý by mal pochádzať z Egypta.

Profesorka Harvardovej univerzity Karen Kingová predstavila záhadný papyrus na utorkovej konferencii v Ríme.

Nález obsahuje text napísaný v koptskom jazyku z 2. storočia. V ňom Ježíš odkazuje na „moju ženu“, ktorou by mala byť podľa vedcov Mária.

Doterajšie katolícke učenie tvrdilo, že Ježíš bol slobodný. Akýkoľvek dôkaz o jeho manželstve s Máriou, by mal výrazný dopad na diskusie o súčasnom postavení žien v Cirkvi.

Profesor Stephen Emmel z univerzity v Münsteri, ktorý sa venuje štúdiu koptského jazyka tvrdí, že preklad skutočne obsahuje tieto slová. Zároveň však tiež nevie potvrdiť, či je papyrus autentický. Nepozdáva sa mu vzhľad papyrusu a gramatika na ňom.

Pochybnosti má aj Alin Suciu z univerzity v Hamburgu. „Myslím, že je to falzifikát, zväzok nevyzerá autenticky“ povedal Suciu na konferencii. Ten nový objav porovnal s papyrusmi zo 4. storočia.

Kingová uznala námietky svojich kolegov a podľa jej slov ju čaká ešte veľa práce. Objav bude podrobený detailnejšiemu skúmaniu, atrament sa musí porovnať so vzorkami, ktoré sa používali v tom čase.

Zdôraznila však správnosť prekladu. Papyrus nehovorí o tom, že Ježiš Kristus bol ženatý, ale prináša informácie o tom, ako ranní kresťania verili správam o jeho manželstve s Máriou.

„Neexistuje žiadny spôsob, ako zhodnotiť význam textu, pretože je vytrhnutý z kontextu. Môže to znamenať čokoľvek,“ povedal na konferencii koptský lingvista Wolf-Peter Funk a dodal: „Existujú stovky papyrusov, ktoré obsahujú šialené veci. Ide o malý útržok z textu o veľkosti mobilného telefónu.“ Podľa neho je forma fragmentu „podozrivá“.

Anonymný majiteľ priniesol Kingovej papyrus ešte v decembri 2011.

Informácie pochádzajú z agentúry AP.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…