Dobré noviny
Monika Fašungová si splnila sen, cestuje na olympiádu
SITA
SITA

Monika Fašungová si splnila sen, cestuje na olympiádu

Slovenská reprezentantka v bedmintone bola v napätí do poslednej chvíle, kvalifikačné kritériá však po prepočtoch výsledkov z turnajov a redukcii poradia podľa kontinentov a krajín splnila.

BRATISLAVA 4. júna - Slovenský bedminton bude mať zásluhou 24-ročnej Moniky Fašungovej zastúpenie na olympijských hrách v Londýne.

Ako agentúra SITA už začiatkom mája informovala, jej účasť bola po skončení kvalifikačného procesu vysoko pravdepodobná, čakalo sa ešte na definitívne potvrdenie práva štartu pre hráčku CEVA Trenčín. To prišlo zo strany Svetovej bedmintonovej federácie v piatok.

Splnený sen

V pomerne zložitom postupovom kľúči, ktorý zohľadňuje výsledky za kalendárny rok na svetových turnajoch, sa dokázala Fašungová prepracovať medzi 46 žien, ktoré sa budú môcť podľa tabuľkových a rebríčkových prepočtov uchádzať o olympijskú účasť.

"Je to určite splnenie momentálne môjho osobného a takisto aj bedmintonového sna. Je to úžasný pocit, najmä po dlhom, ťažkom a stresujúcom roku kvalifikácií. Pred štyrmi rokmi som ani len netušila, že budem mať možnosť čo len bojovať o olympijské hry a teraz je účasť na nich realitou. Je to skvelé," netajila nadšenie aktuálna majsterka Slovenska vo dvojhre.

Fašungová bola v napätí do poslednej chvíle, kvalifikačné kritériá však po prepočtoch najlepších výsledkov z turnajov a redukcii poradia podľa kontinentov a krajín splnila.

"Počas posledného kvalifikačného roka som postupne zbierala body, aj keď to nešlo úplne podľa mojich predstáv. Pred začiatkom kvalifikácie som si myslela, že už skôr budem môcť povedať: Mám dosť bodov a ide sa do Londýna! Avšak čakala som naozaj až do posledného kvalifikačného týždňa. Vnútri som však stále verila, že to vyjde,“ prezradila študentka Trenčianskej univerzity.

Veľmi ťažký rok

Slovenská bedmintonová jednotka má za sebou náročný rok, veď pri počte odohraných medzinárodných turnajov, ktoré sa počítajú do svetového rebríčka, svieti pri jej mene až 26 odohraných podujatí.

"Rozhodujú najvyššie body z desiatich turnajov. Môžete ich odohrať množstvo, no len najlepších desať sa počíta. Mne sa našťastie podarilo nazbierať počet bodov, ktorý bol dostačujúci na postup. Najťažšie bolo asi obstáť v obrovskej konkurencii. Hráči idú hore obrovským tempom, a keď si k tomu prirátame stres, nervozitu, očakávania, je to často to, čo nás vzďaľuje od dobrého výsledku.“

Hoci popularita bedmintonu na Slovensku rastie, stále je v tejto krajine "popoluškou". Zmeniť sa to môže práve aj účasťou slovenských hráčov na najväčšom športovom sviatku. "Verím, že účasť v Londýne bude mať pre náš bedminton pozitívny dopad a pomôže jeho ďalšiemu rozvoju i nárastu popularity. Je to krásny šport, len škoda, že u nás je zatiaľ veľmi málo propagovaný a známy,“ dodala čerstvá olympionička.

Prvou a doteraz jedinou slovenskou bedmintonistkou na olympijských hrách bola v roku 2008 v Pekingu Eva Sládeková, ktorá po voľnom žrebe na úvod stroskotala v 2. kole.

VIZITKA

Osobné údaje:

Meno a priezvisko: Monika Fašungová

Dátum a miesto narodenia: 9. 4. 1988, Bratislava

Miesto bydliska: Bratislava/Trenčín

Rodinný stav: slobodná

Výška a váha: 163 cm, 55 kg

Prezývka: Feška

Zamestnanie: študentka Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka, Ľudské zdroje a personálny manažment, 5. ročník

Záľuby: cestovanie, tanec, priatelia, dobré jedlo, čítanie

Športový hrdina: Roger Federer

Obľúbený film/herec, kniha/autor, hudobný štýl/spevák alebo skupina/pieseň: Leonardo DiCaprio, Veronika sa rozhodla zomrieť/Paulo Coelho, moderná hudba, latino

Facebook fan page: Monika Fasungova

Športové údaje:

Klubová príslušnosť: CEVA Trenčín

Osobný tréner: Tomáš Lobotka

Bedmintonistka od roku: 2001

Najvyššie postavenie vo svetovom rebríčku vo dvojhre: 93.

Aktuálne postavenie vo svetovom rebríčku vo dvojhre: 105.

Najväčšie bedmintonové úspechy doma: majsterka Slovenska v kategórii dospelých vo dvojhre 2009, 2011, 2012

Najväčšie bedmintonové úspechy na turnajoch vo svete: 1. miesto Mongolian International 2009, 2010, 2. miesto Mexico International 2011, 5. miesto Miami International 2011, 5. miesto Uganda International 2012, účastníčka majstrovstiev sveta družstiev 2011

Účasť na MS, ME: MS družstiev - Čína 2011, ME - Manchester 2010, ME družstiev - Varšava 2010, Amsterdam 2011

Držanie rakety: praváčka

Značka rakety: Yonex

Značka výstroja (obuv, oblečenie): Yonex

Najväčší bedmintonový zážitok: jednoznačne ešte len príde - olympiáda 2012

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…