Dobré noviny
Sestry veria, že vláda bude na ne pri rozpočte myslieť
SITA
SITA

Sestry veria, že vláda bude na ne pri rozpočte myslieť

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je presvedčená, že zákon o ich platoch je v súlade s ústavou.

BRATISLAVA 17. septembra - Odôvodnenie Ústavného súdu SR (ÚS) vo veci pozastavenia účinnosti zákona o mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek je nedostatočné a alibistické.

Uvádza to vo svojom vyhlásení Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA), ktorá je presvedčená, že zákon je v súlade s ústavou.

Komora preto očakáva, že vláda bude pri zostavovaní budúcoročného rozpočtu počítať s navýšením financií, ktoré sú potrebné na pokrytie zvýšenia platov sestier.

"Tak, aby nepredpokladanie takéhoto navýšenia financií v rozpočte nemohlo byť neskôr výhovorkou, že zákon nie je možné uplatniť v praxi, ak dôjde k skorému rozhodnutiu o ústavnosti zákona zo strany ústavného súdu," uviedla komora.

Sestry podporili aj občania

SKSaPA zdôrazňuje, že od tohto zákona závisí živobytie 40 tis. sestier a pôrodných asistentiek.

Očakáva preto, že tak ako rýchlo ÚS rozhodol o pozastavení účinnosti, v rovnako krátkom čase rozhodne aj o súlade zákona s ústavou.

Komora zároveň vyzýva parlamentné strany, ktoré zákon vo februári tohto roka podporili, aby odstránili prípadné nedostatky, pre ktoré by mohol byť zákon o platoch vyhlásený za protiústavný.

Ústavnému súdu sestry vyčítajú, že na pozastavenie účinnosti zákona použil rovnaké argumenty ako predkladateľ podnetu Slovenská lekárska komora a následne i generálna prokuratúra, a ktoré sú z ich pohľadu účelové a právne irelevantné.

Komora pripomína, že snahu o zlepšenie pracovných podmienok sestier, ktorá sa pretavila i do zákona, našla podporu u viac než 240 tisíc občanov a to vo forme petície.

"Aj z tohto dôvodu sme očakávali vyčerpávajúcu a nespochybniteľnú argumentáciu, ktorá viedla súd k využitiu výnimočného opatrenia, akým pozastavenie účinnosti zákona schváleného drvivou väčšinou poslancov Národnej rady Slovenskej republiky bezpochyby je. Namiesto toho sme sa dočkali len právneho alibizmu," konštatuje SKSaPA.

Z rozhodnutia ÚS sa podľa komory nedozvedeli to, v čom spočíva ohrozenie základných práv a slobôd, a prečo súd argumentuje neprípustnou diskrimináciou, keď tu už existujú zákony upravujúce osobitne platové pomery hasičov, policajtov, vojakov či lekárov. Účinnosť zákona bola ÚS podľa sestier pozastavená len pre jediný argument, a to, že to "môže byť rozumné".

Spor o platy sa ťahá už dlhšie

Platnosť zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek pozastavil Ústavný súd SR na žiadosť Generálnej prokuratúry SR. Tá podala súdu návrh na preskúmanie ústavnosti zákona 25. júna tohto roka na podnet Slovenskej lekárskej komory a Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov. Generálna prokuratúra zároveň navrhla ústavnému súdu pozastaviť účinnosť tohto zákona. Súd jej vyhovel a 11. júla pozastavil účinnosť zákona, kým nerozhodne o obsahu podania.

Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek našiel v parlamente podporu u 141 poslancov. Mnohé sestry sa však od nadobudnutia účinnosti zákona, teda od 1. apríla tohto roka, zvýšenia platov nedočkali. Komora sa tak postupne so žiadosťou o pomoc pri riešení tejto situácie obrátila na ministerstvo zdravotníctva, ministerstvo práce, vyššie územné celky, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, verejnú ochrankyňu práv, premiéra i medzinárodné organizácie.

Zdravotné sestry zorganizovali aj protestné zhromaždenie pred NR SR 24. júla. Rozhodli sa tak dať najavo nesúhlas s rozhodnutím Ústavného súdu, ktorý pozastavil účinnosť zákona o ich minimálnych mzdách. Oblečené v čiernych tričkách poukázali, že po roku sú opäť tam, kde boli, teda na začiatku boja za zlepšenie podmienok výkonu svojho povolania.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…