Dobré noviny
Peter Velits získal na MS v tímovej časovke zlato
SITA
SITA

Peter Velits získal na MS v tímovej časovke zlato

Slovenský cyklista Peter Velits si vybojoval zlato v úvodný deň 79. majstrovstiev sveta v Limburgu. Družstvo Liquigas s Petrom Saganom zostalo tesne za stupňami víťazov.

BRATISLAVA 16. septembra - Výsledky:

Časovka družstiev mužov na 53,2 km:

1. Omega Pharma-QuickStep (Belg., Peter Velits /SR/, Kristof Vandewalle /Belg./, Niki Terpstra /Hol./, Tony Martin /Nem./, Sylvain Chavanel /Fr./, Tom Boonen /Belg./) 1:03:17,17 h

2. BMC Racing (USA, Tejay van Garderen /USA/, Manuel Quinziato /Tal./, Marco Pinotti /Tal./, Taylor Phinney /USA/, Philippe Gilbert /Belg./, Alessandro Ballan /Tal./) +3,23 s

3. Orica GreenEdge (Aus., Svein Tuft /Kan./, Jens Mouris /Hol./, Cameron Meyer /Aus./, Sebastian Langeveld /Hol./, Luke Durbridge /Aus./, Sam Bewley /N. Zél./) +47,06

4. Liquigas-Cannondale (Tal., Peter Sagan /SR/, Maciej Paterski /Poľ./, Vincenzo Nibali /Tal./, Kristijan Koren /Slovin./, Tiziano Dall´Antonia /Tal./, Maciej Bodnar /Poľ./) +1:04,73 min

5. Rabobank (Hol.) +1:08,13

6. Movistar (Šp.) +1:18,51

7. Kaťuša (Rus.) +1:18,81

8. RadioShack-Nissan (Lux.) +1:21,22

9. Sky (V. Brit.) +1:32,33, 10. Garmin-Sharp (USA) +1:35,13 Slovenský cyklista Peter Velits sa stal s kolegami z tímu Omega Pharma-QuickStep majstrom sveta v časovke družstiev.

Na 53,2 km dlhej trati medzi Sittardom/Geelenom a Valkenburgom vyhralo v Belgicku registrované zoskupenie pred tímami BMC a Orica-GreenEdge.

Saganovo družstvo skončilo štvrté

Družstvo Liquigas s Petrom Saganom zostalo tesne za stupňami víťazov, keď obsadilo 4. priečku.

Spolu so Slovákom boli v zlatom tíme aj Tom Boonen, Sylvain Chavanel, Tony Martin, Kristof Vandewalle a Niki Terpstra. Peter Velits sa stal majstrom sveta druhýkrát v kariére, v roku 2007 vyhral preteky s hromadným štartom mužov do 23 rokov.

"Je to naozaj skvelý pocit, všetci v tíme sme šťastní. Do pretekov sme išli s tým, že chceme získať medailu, uvedomovali sme si, že na to máme. Stálo nás to síce veľa práce, ale dosiahli sme náš cieľ. Pomohlo, že máme v tíme štyroch - piatich špecialistov na časovky. Navyše, v družstve sú štyria majstri svojich krajín. Musím povedať, že tím bol veľmi dobre postavený, silný, ale aj rozumný. V pretekoch bolo potrebné šetriť sily, preto sme išli s nejakou rezervou a až na poslednom kopci sme išli naplno," povedal pre športové spravodajstvo RTVS Peter Velits.

Víťazný tím bol najrýchlejší na všetkých medzičasoch.

Jazdci Omega Pharma-QuickStep išli od začiatku kompaktne, organizovane a bez problémov všetci v nasadenom tempe zvládli aj obávaný kopec Cauberg pár kilometrov pred cieľom. Trať dlhú 53,2 km zvládli Peter Velits a spol. za 1:03:17,17 h. V cieli mali napokon pred BMC Racing náskok 3,2 sekundy.

Tím GreenEdge bol na druhom medzičase mimo medailových miest, zlepšeným záverom si však vybojoval bronzové medaily. Liquigas sa postupne zlepšoval, ale napokon mu 3. priečka ušla o 17 sekúnd.

V úvode sa zdalo, že Omega Pharma-Quick Step bude bojovať o prvenstvo s holandským Rabobankom. Na prvom medzičase mali oba tímy na stotinu sekundy rovnaký čas. Holanďania však tempo prepálili a napokon skončili na 5. priečke.

"Na trati boli tri také reálne kopce. V každom z nich sa dalo ísť rýchlo a rozbiť tím, preto sme tie kopce brali s rezervou. Keď sme vyšli na ten posledný, išli sme, čo to dalo. Je vidieť, že všetky tímy zobrali časovku družstiev veľmi vážne a táto súťaž je kvalitne obsadená. Je dobre, že UCI sa rozhodla utvoriť ju a ešte lepšie, že náš tím v nej získal zlatú medailu," doplnil spokojný P. Velits.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…