Dobré noviny
VšZP Slovákom sľubuje, že uhradí všetky operácie z čakačiek
SITA
SITA

VšZP Slovákom sľubuje, že uhradí všetky operácie z čakačiek

Štátna zdravotná poisťovňa eviduje k začiatku septembra na čakacích listinách takmer sedemtisíc poistencov.

BRATISLAVA 16. septembra - Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) garantuje všetkým zmluvným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, že im uhradí poskytnutú zdravotnú starostlivosť za jej poistencov, ktorí sú zaradení na čakacích listinách, nad dohodnutý finančný objem.

Tento verejný prísľub dal poskytovateľom na piatkovej tlačovej besede generálny riaditeľ VšZP Marcel Forai.

Poisťovňa eviduje k začiatku septembra tohto roka na čakacích listinách celkovo 6706 poistencov, pričom na úhradu tejto zdravotnej starostlivosti potrebuje zhruba 15,2 mil. eur.

Podľa Foraia použije VšZP na starostlivosť za týchto pacientov prostriedky z kladného hospodárskeho výsledku, ktorý poisťovňa ku koncu júla vykázala na úrovni 21 mil. eur.

"Všeobecná zdravotná poisťovňa tvrdí a bude tvrdiť, že zisk vraciame do systému. Preto nám to dnes umožňuje dať verejný prísľub," vyhlásil v piatok Marcel Forai.

Prísľub je časovo ohraničený

Podľa jeho slov je tento postup správnou odpoveďou na čakacie listiny. Verejný prísľub je pritom časovo ohraničený do konca tohto roka, keďže dovtedy má VšZP uzatvorené zmluvy s poskytovateľmi.

Súkromná zdravotná poisťovňa Union však považuje tento prísľub za nereálny. "Podľa nedávnych vyjadrení štátnej poisťovne vysoký počet jej poistencov na čakacích listinách priamo súvisí s kapacitnými možnosťami poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, a nie nedostatočnými finančnými zdrojmi," uviedla hovorkyňa Unionu Judita Smatanová.

Podľa nej je zavádzajúci aj argument VšZP o vrátení zisku do systému, pretože zdravotná poisťovňa je zo zákona povinná tvoriť dostatočné rezervy na plánované operácie poistencov na čakacích listinách.

"Preto ak VšZP postupuje v súlade s dnes platným zákonom, teda mala by mať na týchto poistencov vytvorené rezervy, odliečením týchto pacientov svoj zisk nezníži, a teda ho nemôže, ako tvrdí, vrátiť späť do systému," uzavrela Smatanová.

Projekty majú skrátiť čakanie

Generálny riaditeľ štátnej zdravotnej poisťovne pritom predpokladá, že v budúcom roku sa spomínaný verejný prísľub stane buď súčasťou všeobecných zmluvných podmienok, prípadne v ňom bude poisťovňa.

Z celkového počtu 6706 poistencov na čakacích listinách VšZP, čaká na operáciu kolenného a bedrového kĺbu 3816 poistencov. Na operácie, ktoré súvisia s kardiovaskulárnymi ochoreniami, čaká 1070 poistencov a tretiu skupinu 1 820 poistencov tvoria operácie, ktoré súvisia s oftalmologickými ochoreniami.

Generálny riaditeľ VšZP Marcel Forai upozorňuje, že čakacie listiny nie sú len problémom dnešného dňa, pričom VšZP podľa jeho slov spustila koncom minulého roka tri veľké projekty, ktorých cieľom bolo skrátiť čakacie lehoty na poskytnutie zdravotnej starostlivosti poistencom.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…