Dobré noviny
9 najkrajších jaskýň sveta, ktoré si vás podmania
Dobré noviny
Dobré noviny

9 najkrajších jaskýň sveta, ktoré si vás podmania

Hoci na svete existuje veľké množstvo jaskýň a koniec koncov aj Slovensko ukrýva množstvo týchto úžasných miest, prinášame vám fotografie tých najúchvatnejších jaskýň na svete.

Krása ukrytá v podzemí, ktorá čakala na svoje objavenie tisícky rokov. Jaskyne sú tajomnými miestami, ktoré priťahujú milióny nadšených turistov z celého sveta. Hoci na svete existuje veľké množstvo jaskýň a koniec koncov aj Slovensko ukrýva množstvo týchto úžasných miest, prinášame vám fotografie tých najúchvatnejších jaskýň na svete. Nechajte sa uniesť ich chladnou krásou, nekonečným tichom a unikátnymi farbami, ktoré sa vynárajú z tmy.

1. Do Modrej jaskyne (Grotta Azzurra, Ostrov Capri) sa návštevníci dostanú len na loďkách, na ktorých sa musia poriadne prikrčiť. Vchod do jaskyne siaha len jeden meter nad hladinu mora. Hovorí sa, že tu prebývajú strašidlá, morské panny a nymfy. Atmosféru vytvárajú unikátne svetelné podmienky. Jedným zdrojom svetla je vchod, druhým približne desaťkrát väčší otvor pod hladinou mora. Vďaka tomu je morská voda osvetlená jasnejšie ako priestor nad hladinou.

 

2. Tyrkysová jaskyňa, Aljaška. Mierime do ďalšej ľadovcovej jaskyne, tentoraz na území Spojených štátov. Keďže jaskyňa dosiaľ nie je dôkladne preskúmaná, vstup do nej je len na vlastné nebezpečenstvo.

 

3. Jaskyňa v ľadovci Svínafellsjökull (Island). Ľadovec sa v poslednej dobe teší nadmernej pozornosti hlavne vďaka seriálu Hra o tróny, ale dôvodov pre jeho návštevu je tu, pochopiteľne, omnoho viac. Ľad z tohto ľadovca je tak starý, že zo seba dokázal vytlačiť vzduchové bubliny a práve vznik týchto vzduchových kapsúl stojí za zaujímavým tvarom a farebnými odtieňmi podobných jaskýň. Vstupný otvor na pobreží je vysoký takmer sedem metrov, ale smerom dovnútra sa jaskyňa zmenšuje a na konci meria zhruba jeden meter.

 

4. Las Cavernas de Marmol na jazere Lago General Carrera v Čile. Najväčšie čílske jazero je zároveň najhlbším na celom juhoamerickom kontinente. Pred tisíckami rokov pohyby ľadovcov na malom ostrove odkryli mohutné vrstvy mramoru. Keď sa jazero postupne plnilo vodou, začalo na jeho hladine pomalé rozpúšťanie mramoru. Výsledkom tohto procesu je sústava jaskýň. Jej unikátnu atmosféru dokresľuje voda presýtená svetlom.

 

5. Ľadová jaskyňa pri vrchole Aiguille du Midi vo Francúzskych Alpách. Ľadovcové jaskyne v Alpách patria medzi tie najnebezpečnejšie, pretože rýchlo menia tvar podľa topenia a ochladzovania veľmi aktívnych ľadovcov. Fotograf Kamil Tamiola skúmal celú oblasť osem dní a rýchlosťou týchto zmien bol sám prekvapený.

 

6. Národný park Vatnajökull, Island. Tento typ jaskyne s vodopádom vzniká na hrane ľadovca, kde dochádza k jeho topeniu. Modré sfarbenie spôsobuje ľad, ktorý počas niekoľkých storočí dokázal vytlačiť všetky vzduchové bubliny, a pohlcuje tak takmer celé spektrum viditeľného svetla. Do jaskyne sa tak dostanú iba odtiene modrej farby.

 

7. Smaragdová jaskyňa, Kamčatka. Na prvý pohľad sa zdá, že strop tejto jaskyne je vytvorený zo vzácneho smaragdu, ale zdanie klame. Ide o ďalšiu jaskyňu, ktorá vznikla topením ľadovca na jednom zo 160 vulkánov na Kamčatke.

 

8. Hang Son Doong, Vietnam. Najväčšia jaskyňa sveta je vysoká 200 metrov, široká 150 metrov a dlhá viac ako 6,5 kilometra. Bola objavená až v roku 2009 a leží uprostred džungle v Národnom parku Phong Nha-Ke Bang blízko vietnamsko-laoských hraníc. Dá sa do nej dostať len zložitým traverzom cez inú jaskyňu. Son Doong nie je výnimočná len veľkosťou, ale aj faunou a flórou. V jaskyni je totiž džungľa, rieka s vodopádom a boli tu objavené doteraz neznáme druhy rastlín a zvierat.

 

9. Glowworm, Nový Zéland. Jedinečnosťou tejto jaskyne je v tme svetielkujúci strop. Časť prehliadky sa odohráva aj plavbou na loďke, takže sa môžete pripraviť na úžasný zážitok. Vedci dlho nevedeli prísť na to, odkiaľ pochádza táto unikátna výzdoba. Až po rokoch sa dozvedeli, že sú to tisícky červíkov, ktoré v tme vytvárajú takúto úchvatnú ilúziu.

 

Foto: reprofoto iDnes/Profimedia.cz

SLEDUJTE KAŽDÝ DEŇ KRÁSNE FOTKY A VIDEÁ NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…