V Bratislave vystavujú najdrahšiu fotografiu strednej Európy
SITA
SITA

V Bratislave vystavujú najdrahšiu fotografiu strednej Európy

Mestská galéria prináša v Mesiaci fotografie v Pálffyho paláci výstavy Rudolfa Koppitza a Gabriela Basilica, do konca týždňa sú v Galérii mesta Bratislavy otvorené výstavy tvorby Laurencea Jenkella a Alexa Mlynárčika.

BRATISLAVA 5. novembra - Nezvyčajnú možnosť prezrieť si najdrahšiu fotografiu v strednej Európe majú do 11. januára budúceho roka návštevníci Galérie mesta Bratislavy (GMB).

Mestská galéria vystavuje fotografiu Rudolfa Koppitza s názvom Štúdia pohybu z roku 1925 v rámci profilovej výstavy Rudolf Koppitz, ktorá je súčasťou 24. ročníka Mesiaca fotografie. Dielo patrí medzi najslávnejšie fotografie na svete a s cenou 100 tisíc eur je najdrahšie v strednej Európe, agentúru SITA o tom informovala GMB.

Významný rakúsky fotograf Koppitz

Rudolf Koppitz (1884 -1936) patrí medzi najvýznamnejších rakúskych fotografov. Výstava ukazuje približne 62 fotografií zo všetkých období umelcovej tvorby. Okrem jeho známych aktov, vrátane pravdepodobne najznámejšej fotografie Štúdia pohybu z roku 1925, ponúka aj niekoľko raných krajiniek, sériu fotografií, ktorú Koppitz vytvoril ako prieskumný pilot vzdušných síl počas prvej svetovej vojny. Ďalšia časť výstavy je venovaná výstave tematicky nazvanej Krajina a ľudia (Land und Leute), ktorá sa konala v roku 1936 vo Viedenskom múzeu umenia a priemyslu, dnešnom MAK - Múzeu úžitkového umenia, priblížila výstavu galéria.

Väčšina exponátov na výstave pochádza z majetku Photoinstitut Bonartes, ktorý sa stará o veľkú časť pozostalosti Rudolfa Koppitza. Hlavným poslaním Photoinstitut Bonartes vo Viedni je skúmanie, uchovávanie, udržiavanie, popularizovanie a propagovanie historickej fotografie strednej Európy. Výstavu, ktorá mala premiéru na jar 2013 v Moravskej galérii v Brne, pripravil Photoinstitut Bonartes. Spolupracoval na nej s občianskym združením Fotofo, ktoré prevádzkuje Stredoeurópsky dom fotografie a organizuje Mesiac fotografie. Kurátormi sú Monika Faber, Magdalena Vukovic a Michaela Bosáková.

Výstava Slováka, ktorý poznačil umenie vo svete

Mestská galéria prináša v rámci Mesiaca fotografie v Pálffyho paláci do 11. januára aj možnosť obdivovať fotografie architektúry svetových veľkomiest od talianskeho fotografa Gabriela Basilica (1944 - 2013). Vidieť sa tu do konca týždňa dajú i plastiky francúzskej umelkyne Laurence Jenkell (1965).

V sídle GMB v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí možno najneskôr v nedeľu 9. novembra navštíviť výstavu doteraz na Slovensku neprezentovanej tvorby Alexa Mlynárčika (1934), jedného z mála slovenských výtvarníkov, ktorí poznačili vývoj umenia vo svete. Galéria následne Mirbachov palác do 19. novembra z organizačných dôvodov zatvorí. Viac o programe Galérie mesta Bratislavy možno nájsť na jej webe Gmb.sk.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…