V Bratislave vystavujú najdrahšiu fotografiu strednej Európy
SITA
SITA

V Bratislave vystavujú najdrahšiu fotografiu strednej Európy

Mestská galéria prináša v Mesiaci fotografie v Pálffyho paláci výstavy Rudolfa Koppitza a Gabriela Basilica, do konca týždňa sú v Galérii mesta Bratislavy otvorené výstavy tvorby Laurencea Jenkella a Alexa Mlynárčika.

BRATISLAVA 5. novembra - Nezvyčajnú možnosť prezrieť si najdrahšiu fotografiu v strednej Európe majú do 11. januára budúceho roka návštevníci Galérie mesta Bratislavy (GMB).

Mestská galéria vystavuje fotografiu Rudolfa Koppitza s názvom Štúdia pohybu z roku 1925 v rámci profilovej výstavy Rudolf Koppitz, ktorá je súčasťou 24. ročníka Mesiaca fotografie. Dielo patrí medzi najslávnejšie fotografie na svete a s cenou 100 tisíc eur je najdrahšie v strednej Európe, agentúru SITA o tom informovala GMB.

Významný rakúsky fotograf Koppitz

Rudolf Koppitz (1884 -1936) patrí medzi najvýznamnejších rakúskych fotografov. Výstava ukazuje približne 62 fotografií zo všetkých období umelcovej tvorby. Okrem jeho známych aktov, vrátane pravdepodobne najznámejšej fotografie Štúdia pohybu z roku 1925, ponúka aj niekoľko raných krajiniek, sériu fotografií, ktorú Koppitz vytvoril ako prieskumný pilot vzdušných síl počas prvej svetovej vojny. Ďalšia časť výstavy je venovaná výstave tematicky nazvanej Krajina a ľudia (Land und Leute), ktorá sa konala v roku 1936 vo Viedenskom múzeu umenia a priemyslu, dnešnom MAK - Múzeu úžitkového umenia, priblížila výstavu galéria.

Väčšina exponátov na výstave pochádza z majetku Photoinstitut Bonartes, ktorý sa stará o veľkú časť pozostalosti Rudolfa Koppitza. Hlavným poslaním Photoinstitut Bonartes vo Viedni je skúmanie, uchovávanie, udržiavanie, popularizovanie a propagovanie historickej fotografie strednej Európy. Výstavu, ktorá mala premiéru na jar 2013 v Moravskej galérii v Brne, pripravil Photoinstitut Bonartes. Spolupracoval na nej s občianskym združením Fotofo, ktoré prevádzkuje Stredoeurópsky dom fotografie a organizuje Mesiac fotografie. Kurátormi sú Monika Faber, Magdalena Vukovic a Michaela Bosáková.

Výstava Slováka, ktorý poznačil umenie vo svete

Mestská galéria prináša v rámci Mesiaca fotografie v Pálffyho paláci do 11. januára aj možnosť obdivovať fotografie architektúry svetových veľkomiest od talianskeho fotografa Gabriela Basilica (1944 - 2013). Vidieť sa tu do konca týždňa dajú i plastiky francúzskej umelkyne Laurence Jenkell (1965).

V sídle GMB v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí možno najneskôr v nedeľu 9. novembra navštíviť výstavu doteraz na Slovensku neprezentovanej tvorby Alexa Mlynárčika (1934), jedného z mála slovenských výtvarníkov, ktorí poznačili vývoj umenia vo svete. Galéria následne Mirbachov palác do 19. novembra z organizačných dôvodov zatvorí. Viac o programe Galérie mesta Bratislavy možno nájsť na jej webe Gmb.sk.

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…