Dobré noviny
Tržby v maloobchode stúpli, ovplyvnili pohonné látky
SITA
SITA

Tržby v maloobchode stúpli, ovplyvnili pohonné látky

Deväťmesačné tržby v maloobchode vzrástli. Vývoj súvisel podľa úradu najmä so zvýšením tržieb v maloobchode v nešpecializovaných predajniach. Naopak tržby klesli najmä v maloobchode s potravinami, nápojmi a tabakom v špecializovaných predajniach.

BRATISLAVA 5. novembra - Tržby v maloobchode v septembri medzimesačne stúpli o 0,8 %. V medziročnom porovnaní deväťmesačné tržby v maloobchode stúpli o 2,8 %. Podľa vyjadrení Štatistického úradu SR rast ovplyvnili napríklad pohonné látky v špecializovaných predajniach.

Na druhej strane tržby klesli najmä v maloobchode v stánkoch a na trhoch. Deväťmesačné tržby v maloobchode vzrástli o 3,2 %. Vývoj súvisel podľa úradu najmä so zvýšením tržieb v maloobchode v nešpecializovaných predajniach. Naopak tržby klesli najmä v maloobchode s potravinami, nápojmi a tabakom v špecializovaných predajniach.

Medzimesačne vzrástli tržby v ubytovaní o 2,3 %. Medziročne sa zvýšili o 7,5 %. Deväťmesačné tržby v ubytovaní vzrástli o 4,2 %. Tržby vo veľkoobchode medzimesačne stúpli o 2,2 %. Medziročne sa deväťmesačné tržby vo veľkoobchode zvýšili o 7,2 %, z toho najmä v nešpecializovanom veľkoobchode o 30,9 %. Znížili sa len vo veľkoobchode so zariadeniami pre informačné a komunikačné technológie o 4,7 % a vo veľkoobchode s poľnohospodárskymi surovinami a živými zvieratami o 4,2 %. Deväťmesačné tržby vo veľkoobchode sa zvýšili o 7,2 %.

Tržby reštaurácií a pohostinstiev v septembri v porovnaní s augustom klesli o 0,6 %. Medziročne druhý mesiac po sebe klesli. V porovnaní so septembrom 2013 boli nižšie o 2,3 %. Deväťmesačné tržby v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev sa zvýšili o 1,4 %. Tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov sa v septembri v porovnaní s augustom nezmenili. Medziročne stúpli o 4,3 %. Deväťmesačné tržby vzrástli o 7 %.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…