Skríning novorodencov rozšíria, vyšetria ním viac ochorení
SITA
SITA

Skríning novorodencov rozšíria, vyšetria ním viac ochorení

Ministerka Zvolenská sľúbila pomoc pri zabezpečení prístroja pre skríningové centrum za 300-tisíc eur.

BANSKÁ BYSTRICA 2. júna - Skríningové centrum SR v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici s celoslovenskou pôsobnosťou v súčasnosti skúma štyri ochorenia novorodencov.

Od začiatku roka aplikuje pilotnú štúdiu na rozšírenie skríningu dedičných metabolických porúch o deväť až desať ďalších ochorení.

Štúdiu zatiaľ aplikujú na požičanom prístroji, ktorý stojí asi tristotisíc eur. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská na tlačovej besede po návšteve DFNsP ocenila prácu centra a prisľúbila pomoc pri zabezpečení prístroja.

Skríning vyhľadá vrodené chyby

Banskobystrické Centrum pracuje od roku 1985 a doteraz vyšetrilo viac ako 1,7 milióna novorodeniatok v štyroch diagnózach. V takmer 650 prípadoch zachytili ochorenia a bolo možné nasadiť liečbu. Podľa profesora Svetozára Dluholuckého je Slovensko na piatom mieste z 34 štátov Európskej únie, ktoré sa skríningu venujú.

Skríning je vyhľadanie určitej choroby alebo chyby v populácii. Novorodenecký skríning je preventívny program na vyhľadanie vrodených chýb u novorodencov. Patrí sem napríklad vyhľadávanie vrodených chýb močového traktu a vykĺbenia bedrových zhybov pomocou ultrazvuku. Skríning novorodencov vykonávaný v jednom centre SCN SR je zameraný na vyhľadávanie vybraných vrodených chýb endokrinných žliaz a látkovej výmeny.

Zachytávajú sa ochorenia ako kongenitálna hypotyreóza, fenylketonúria, kongenitálna adrenálna hyperplázia a cystická fibróza.

Komerčné aktivity vraj nie sú celkom etické

Nedávno medializované aktivity komerčnej spoločnosti Medirex o možnostiach robiť skríning novorodencov za peniaze, riaditeľ nemocnice Ján Nosko označil za nie celkom etické a humánne.

Ján Nosko narážal pritom na informáciu, že v slovenských pôrodniciach štartuje nové vyšetrenie novorodencov na desať najčastejších dedičných metabolických porúch. Vyšetrenie nehradí poisťovňa a rodičia, ktorí sa preň rozhodnú, zaplatia 20 eur. Medirex podľa Noska ponúka niečo, čo sa už celoplošne vykonáva aj v Banskej Bystrici.

Ministerka Zvolenská podčiarkla, že v rámci štátnej zdravotnej politiky je preferenciou, aby sa skríning naďalej uskutočňoval v tradičných skríningových centrách. Podľa šéfky rezortu zdravotníctva sa robí výborne, funguje z hľadiska modernej medicíny aj logistiky.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…