Skríning novorodencov rozšíria, vyšetria ním viac ochorení
SITA
SITA

Skríning novorodencov rozšíria, vyšetria ním viac ochorení

Ministerka Zvolenská sľúbila pomoc pri zabezpečení prístroja pre skríningové centrum za 300-tisíc eur.

BANSKÁ BYSTRICA 2. júna - Skríningové centrum SR v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici s celoslovenskou pôsobnosťou v súčasnosti skúma štyri ochorenia novorodencov.

Od začiatku roka aplikuje pilotnú štúdiu na rozšírenie skríningu dedičných metabolických porúch o deväť až desať ďalších ochorení.

Štúdiu zatiaľ aplikujú na požičanom prístroji, ktorý stojí asi tristotisíc eur. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská na tlačovej besede po návšteve DFNsP ocenila prácu centra a prisľúbila pomoc pri zabezpečení prístroja.

Skríning vyhľadá vrodené chyby

Banskobystrické Centrum pracuje od roku 1985 a doteraz vyšetrilo viac ako 1,7 milióna novorodeniatok v štyroch diagnózach. V takmer 650 prípadoch zachytili ochorenia a bolo možné nasadiť liečbu. Podľa profesora Svetozára Dluholuckého je Slovensko na piatom mieste z 34 štátov Európskej únie, ktoré sa skríningu venujú.

Skríning je vyhľadanie určitej choroby alebo chyby v populácii. Novorodenecký skríning je preventívny program na vyhľadanie vrodených chýb u novorodencov. Patrí sem napríklad vyhľadávanie vrodených chýb močového traktu a vykĺbenia bedrových zhybov pomocou ultrazvuku. Skríning novorodencov vykonávaný v jednom centre SCN SR je zameraný na vyhľadávanie vybraných vrodených chýb endokrinných žliaz a látkovej výmeny.

Zachytávajú sa ochorenia ako kongenitálna hypotyreóza, fenylketonúria, kongenitálna adrenálna hyperplázia a cystická fibróza.

Komerčné aktivity vraj nie sú celkom etické

Nedávno medializované aktivity komerčnej spoločnosti Medirex o možnostiach robiť skríning novorodencov za peniaze, riaditeľ nemocnice Ján Nosko označil za nie celkom etické a humánne.

Ján Nosko narážal pritom na informáciu, že v slovenských pôrodniciach štartuje nové vyšetrenie novorodencov na desať najčastejších dedičných metabolických porúch. Vyšetrenie nehradí poisťovňa a rodičia, ktorí sa preň rozhodnú, zaplatia 20 eur. Medirex podľa Noska ponúka niečo, čo sa už celoplošne vykonáva aj v Banskej Bystrici.

Ministerka Zvolenská podčiarkla, že v rámci štátnej zdravotnej politiky je preferenciou, aby sa skríning naďalej uskutočňoval v tradičných skríningových centrách. Podľa šéfky rezortu zdravotníctva sa robí výborne, funguje z hľadiska modernej medicíny aj logistiky.

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…