Skríning novorodencov rozšíria, vyšetria ním viac ochorení
SITA
SITA

Skríning novorodencov rozšíria, vyšetria ním viac ochorení

Ministerka Zvolenská sľúbila pomoc pri zabezpečení prístroja pre skríningové centrum za 300-tisíc eur.

BANSKÁ BYSTRICA 2. júna - Skríningové centrum SR v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici s celoslovenskou pôsobnosťou v súčasnosti skúma štyri ochorenia novorodencov.

Od začiatku roka aplikuje pilotnú štúdiu na rozšírenie skríningu dedičných metabolických porúch o deväť až desať ďalších ochorení.

Štúdiu zatiaľ aplikujú na požičanom prístroji, ktorý stojí asi tristotisíc eur. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská na tlačovej besede po návšteve DFNsP ocenila prácu centra a prisľúbila pomoc pri zabezpečení prístroja.

Skríning vyhľadá vrodené chyby

Banskobystrické Centrum pracuje od roku 1985 a doteraz vyšetrilo viac ako 1,7 milióna novorodeniatok v štyroch diagnózach. V takmer 650 prípadoch zachytili ochorenia a bolo možné nasadiť liečbu. Podľa profesora Svetozára Dluholuckého je Slovensko na piatom mieste z 34 štátov Európskej únie, ktoré sa skríningu venujú.

Skríning je vyhľadanie určitej choroby alebo chyby v populácii. Novorodenecký skríning je preventívny program na vyhľadanie vrodených chýb u novorodencov. Patrí sem napríklad vyhľadávanie vrodených chýb močového traktu a vykĺbenia bedrových zhybov pomocou ultrazvuku. Skríning novorodencov vykonávaný v jednom centre SCN SR je zameraný na vyhľadávanie vybraných vrodených chýb endokrinných žliaz a látkovej výmeny.

Zachytávajú sa ochorenia ako kongenitálna hypotyreóza, fenylketonúria, kongenitálna adrenálna hyperplázia a cystická fibróza.

Komerčné aktivity vraj nie sú celkom etické

Nedávno medializované aktivity komerčnej spoločnosti Medirex o možnostiach robiť skríning novorodencov za peniaze, riaditeľ nemocnice Ján Nosko označil za nie celkom etické a humánne.

Ján Nosko narážal pritom na informáciu, že v slovenských pôrodniciach štartuje nové vyšetrenie novorodencov na desať najčastejších dedičných metabolických porúch. Vyšetrenie nehradí poisťovňa a rodičia, ktorí sa preň rozhodnú, zaplatia 20 eur. Medirex podľa Noska ponúka niečo, čo sa už celoplošne vykonáva aj v Banskej Bystrici.

Ministerka Zvolenská podčiarkla, že v rámci štátnej zdravotnej politiky je preferenciou, aby sa skríning naďalej uskutočňoval v tradičných skríningových centrách. Podľa šéfky rezortu zdravotníctva sa robí výborne, funguje z hľadiska modernej medicíny aj logistiky.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…