Dobré noviny
Obamu a Busha rozdeľujú názory, spája ich však rovnaká láska
SITA
SITA

Obamu a Busha rozdeľujú názory, spája ich však rovnaká láska

Súčasný aj bývalý prezident si v Bielom dome navzájom skladali komplimenty.

WASHINGTON 1. júna - Americký prezident Barack Obama vo štvrtok v Bielom dome privítal svojho nepopulárneho predchodcu v úrade Georgea W. Busha.

Napriek tomu, že pochádzajú z opačných politických táborov, zložili si viacero komplimentov.

Okrem Busha juniora sa na schôdzke zúčastnila aj niekdajšia prvá dáma Laura Bushová a jeho otec a takisto bývalý prezident George Bush senior.

"Všetci si budeme nestále pamätať obraz prezidenta Busha, ako stojí na hromade trosiek... a preukazuje neobyčajnú silu a odhodlanosť americkému ľudu," povedal Obama v narážke na udalosti krátko po teroristických útokoch z 11. septembra 2001, ktoré Georgea W. Busha zastihli na začiatku prvého funkčného obdobia.

Súčasný šéf Bieleho domu priznal, že so svojím predchodcom majú na viaceré otázky rozdielny názor, obaja však spoločne zdieľajú "lásku k Amerike".

Podobné schôdzky majú v Spojených štátoch dlhú tradíciu. Republikánsky exprezident George Bush starší napríklad svojmu demokratickému nástupcovi v Bielom dome Billovi Clintonovi kedysi nevedel prísť na meno, dnes sú však obaja blízkymi priateľmi. Podobne tomu bolo aj j v prípade Jimmyho Cartera a jeho nástupcu Geralda Forda, ktorý ho nahradil po kauze Watergate.

Už ste čítali?