Dobré noviny
Je Deň daňovej slobody, Slováci zarábajú už iba na seba
SITA
SITA

Je Deň daňovej slobody, Slováci zarábajú už iba na seba

Od Dňa daňovej slobody si Slováci ponechajú celú výplatu. Menej potešiteľný fakt je ten, že doteraz zarobené peniaze odovzdali štátu do jedného centu.

BRATISLAVA 1. júna - Slováci pracujú v tomto roku na štát kratšie ako vlani.

Deň daňovej slobody, ktorý vyjadruje celkovú mieru prerozdeľovania príjmov v slovenskej ekonomike sa totiž posúva z minuloročného 3. júna na 1. jún.

Vyplýva to z analýzy Združenia daňových poplatníkov Slovenska a Nadácie F.A. Hayeka. "V piatok začínajú slovenskí občania pracovať na seba a svoje rodiny,“ povedal analytik nadácie F. A. Hayeka Tomáš Púchly.

Pod posun o jeden pracovný deň sa podľa Púchleho podpísali konsolidačné opatrenia vlády v oblasti verejných financií, pokračujúci rast slovenskej ekonomiky či zníženie počtu pracovných dní v tomto roku. "Myslíme si však, že to šetrenie mohlo byť intenzívnejšie,“ skonštatoval.

Celková výška prerozdeľovania zdrojov na Slovensku predstavuje 41,68 percenta hrubého domáceho produktu. To znamená, že z každého eura vytvoreného v našej krajine v tomto roku štát prerozdelí takmer 42 centov.

V tomto roku sa mierne zlepší aj daňovo-odvodové zaťaženie zamestnancov, ktorým z celkovej ceny ich práce zostane 48,38 % namiesto minuloročných 48,02 percenta.

"Dôvodom tohto mierneho zlepšenia je to, že Slováci začali šetriť,“ povedal Púchly. Napriek tomu, že sa im zvýšilo daňovo-odvodové zaťaženie a priemerná čistá mzda narástla o 17,5 eura, spotreba priemerného zamestnanca medziročne klesla približne o 9 eur. "Slovák s priemernou mzdou tak na nepriamych daniach zaplatí o nejakú tú sumu menej,“ uzavrel Púchly.

Deň daňovej slobody je obrazne povedané dňom, do ktorého priemerný občan odovzdá celý svoj zárobok štátu na daniach a ďalších povinných platbách, zatiaľ čo od nasledujúceho dňa si celý svoj zárobok ponecháva.

Analytici Združenia daňových poplatníkov Slovenska a Nadácie F.A. Hayeka počítajú Deň daňovej slobody každoročne od roku 1999 na základe výpočtu miery prerozdeľovania štátom, čiže podielu celkových konsolidovaných výdavkov verejného sektora na hrubom domácom produkte.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…