Dobré noviny
Ficova 'akčná trojka' chce klepnúť po prstoch podvodníkom
SITA
SITA

Ficova 'akčná trojka' chce klepnúť po prstoch podvodníkom

Vláda prijala na štvrtkovom zasadnutí novely zákonov, ktoré majú obmedziť daňové úniky.

BRATISLAVA 1. júna - Vláda prijala vo štvrtok zásadné opatrenia na boj proti daňovým podvodom.

Návrh zmien vychádza z akčného plánu boja proti daňovým podvodom, ktoré môžu podľa kabinetu pozitívne ovplyvniť príjmy štátneho rozpočtu.

Opatrenia sa vzťahujú na tri zákony – zákon o dani z pridanej hodnoty (DPH), Obchodný zákonník a Trestný zákon.

Ministerstvo spravodlivosti SR sa podieľalo najmä na novelizačných bodoch obchodného a trestného kódexu. "Aj pomocou týchto opatrení významne prispievame k tomu, aby zo štátneho rozpočtu prestali každoročne unikať stámilióny eur do rúk podvodníkov,“ povedal minister spravodlivosti Tomáš Borec.

Nový trestný čin

Dôležitým príspevkom na boj proti podvodom v oblasti DPH je podľa ministra návrh na zavedenie novej skutkovej podstaty trestného činu daňového podvodu.

Osobitný paragraf je okrem toho namierený voči tým, ktorí by úmyselne marili výkon správy daní napríklad predkladaním nepravdivých údajov či neplnením zákonných povinností pri daňovej kontrole. "Je neúnosné, aby sa poctiví podnikatelia v čase tvrdej konsolidácie verejných financií museli ešte skladať na nelegálne príjmy daňových podvodníkov,“ zdôvodnil potrebu zmeny minister spravodlivosti.

V oblasti obchodného práva chcú zaviesť pravidlo, podľa ktorého môže spoločnosť s ručením obmedzeným založiť iba osoba bez daňových nedoplatkov. Rovnaké pravidlo sa týka aj prevodu väčšinového obchodného podielu s cieľom obmedziť možnosti prevádzania spoločností na tzv. biele kone.

Minister spravodlivosti zdôraznil, že v tomto smere ide len o dočasnú úpravu s cieľom reagovať na mimoriadnu situáciu vo finančnej správe. "Popritom, samozrejme, pracujeme na systémových opatreniach v oblasti boja proti nekalým praktikám v podnikaní, ktoré by mali byť implementované v horizonte dvoch rokov,“ poznamenal Borec.

Cieľom ministerstva spravodlivosti bude pripraviť takú zákonnú úpravu, ktorá bude postihovať podvodníkov, no nebude predstavovať nadmernú administratívnu záťaž pre poctivých podnikateľov. "V tomto smere sme pripravení spolupracovať s poslancami aj na precizovaní dnes schválenej právnej úpravy,“ uzavrel minister.

Prísne podmienky pri registrácii

Novelou zákona o DPH sa okrem iného zavádza napríklad sprísnenie podmienok pre registráciu za platiteľa dane pre rizikové subjekty a rozšírenie právomoci daňového úradu zrušiť registráciu za platiteľa dane v odôvodnených prípadoch.

"Človek, ktorý bude mať nedoplatky alebo pôsobil v spoločnosti, ktorá ich mala, sa nebude môcť registrovať,“ povedal minister financií Peter Kažimír a dodal, že "budeme môcť odobrať registráciu platiteľa DPH takým platiteľom, ktorí nekomunikujú so správcom dane“.

Rovnako sa upravuje inštitút ručenia za zaplatenie dane na výstupe s cieľom eliminovať zdaniteľné obchody, ktorých jediným cieľom je podľa rezortu financií zneužitie práva a dosiahnutie vyplatenia neoprávneného nadmerného odpočtu.

Ďalej novela zákona o DPH obsahuje aj zavedenie povinnosti viesť a elektronicky doručovať daňovému úradu evidenciu o nákupe ojazdených motorových vozidiel z iných členských štátov EÚ. "Dnes sa v tejto oblasti dejú veľké podvody na dani z pridanej hodnoty,“ povedal Kažimír.

Pripravená novela zákona o DPH by mala nadobudnúť účinnosť 1. októbra 2012 s výnimkou ustanovení, ktorými sa preberá do zákona o dani z pridanej hodnoty európska smernica. Z dôvodu konsolidácie verejných financií sa návrhom zákona odkladá aj účinnosť opatrenia týkajúceho sa samozdanenia dovozu tovaru z tretích štátov platiteľom dane z 1. januára 2013 na 1. január 2014. Ministerstvo financií odhaduje, že Slovensko by pri lepšom výbere DPH mohlo získať do rozpočtu dodatočnú až jednu miliardu eur.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…