Na Štrbskom plese sa bude člnkovať
SITA
SITA

Na Štrbskom plese sa bude člnkovať

Za 50 minútové člnkovanie zaplatia záujemcovia od 15 do 19 eur.

POPRAD 30. mája (WEBNOVINY ) – Už o dva týždne sa na Štrbskom plese vo Vysokých Tatrách bude dať opäť člnkovať. Slávnostné otvorenie novej člnkovacej sezóny je naplánované na 16. júna.

Bude to piata sezóna od obnovenia člnkovania na Štrbskom plese po približne 30 rokoch. Návštevníci budú mať k dispozícii 11 drevených pramíc a jedno kanoe.

Za 50 minútové člnkovanie zaplatia záujemcovia od 15 do 19 eur, v závislosti od druhu použitého člna, čo je približne o jedno až dve eurá viac ako vlani.

Ak návštevníci využijú služby veslára, vyjde ich to na ďalších 20 eur. Vlani sa prišlo na Štrbské pleso člnkovať 9 675 ľudí, v roku 2010 ich bolo okolo 8 000. Z prístaviska na brehu Štrbského plesa vypravili vlani 3 201 lodiek, v roku 2010 to bolo približne 2 700, informovala SITA Katarína Šarafínová zo spoločnosti Tatry mountain resorts.

Štrbské pleso je jediné vo Vysokých Tatrách, kde je povolené člnkovanie. V minulosti bolo takýchto plies viac, napríklad aj Popradské pleso. Člnkovanie na Štrbskom plese funguje na základe výnimky, keďže celé pleso sa nachádza v najprísnejšom stupni ochrany prírody.

„Zatiaľ sa nevyskytol žiaden problém. Aj pri náhodných kontrolách boli dodržané všetky podmienky, ktoré sme prevádzkovateľovi dali,“ povedal pre SITA riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.

Jedným z predmetov ochrany Štrbského plesa je aj vzácny druh ryby sih marena, ktorý vo svojej pôvodnej podobe žije už len v Štrbskom plese. Člnkovacia sezóna na Štrbskom plese sa končí v polovici októbra.

Člnkovanie na Štrbskom plese má takmer 130 ročnú tradíciu. História osady Štrbské Pleso siaha do roku 1872, vtedy tu vyrástol prvý objekt. Na jazere sa začalo člnkovať pravdepodobne už zakrátko po postavení prvých objektov, keďže už v roku 1880 tu stálo prístavné mólo a prístrešok pre člny. Koncom 70-tych rokov minulého storočia bolo člnkovanie pre veľké znečistenie plesa a nedisciplinovanosť návštevníkov zastavené.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…