Dobré noviny
Nepatríme do starého železa

Nepatríme do starého železa

Na úrovni Európskej únie vedia, že skúsenosti sú neoceniteľné a rovnako dôležité ako dynamická mladosť.

Nepovieme nič nové, ale ľudia po 50-ke to majú na Slovensku ťažšie ako tí, ktorí majú menej rokov. Ak majú prácu – je všetko v poriadku. Problémy nastávajú najmä vtedy, ak v tomto veku o zamestnanie prídu. Nájsť si nové totiž pre nich vôbec nie je ľahké. Niet sa preto čo čudovať, že majú pocit, že patria do starého železa a nikto už o nich nemá záujem. Nie je to však vôbec tak a aj keď sme si to ešte celkom neuvedomili tu na Slovensku, na úrovni Európskej únie vedia, že skúsenosti sú neoceniteľné a rovnako dôležité ako dynamická mladosť.

Európania prvej kategórie

Súčasní 50-nici vyrastali v dobe, keď cudzie jazyky (okrem ruštiny) neboli v móde a nik ich nevyžadoval. Rovnako počítače len začínali a tak majú dnes oproti mladým ľuďom handicap. „My starší však máme niečo, čo mladí budú mať až vtedy, keď budú v našom veku – skúsenosti. Vyrastali sme v dobe, keď sa cenila pracovitosť a poctivosť. Viem, že tú naši ľudia majú a je potrebné, aby ju so skúsenosťami odovzdávali mladším,“ vraví slovenský europoslanec za SDKÚ-DS Eduard Kukan, člen poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany, ktorý zdôrazňuje, že aj Slováci v zrelšom veku majú právo byť Európanmi prvej kategórie. „Preto som sa rozhodol zastať ľudí nad 50 rokov a zabojovať za nich tam, kde mám ako bývalý minister zahraničných vecí silné slovo a rešpekt – v Európskom parlamente. Práve Európska únia nám dáva do ruky nástroje, ako si nielen udržať prácu do dôchodku, ale stráviť seniorský vek aktívne a v plnej sile,“ dodáva Eduard Kukan.

Opatrenia EÚ

Na pôde Európskej únie sa počas uplynulého obdobia prijalo niekoľko opatrení, ktoré majú pomôcť ľuďom vo vyššom veku. A mnohé by ešte mal prijať nový europarlament. Vedeli ste napríklad, že máme právo podať sťažnosť, ak sa domnievame, že bolo porušené naše právo na nediskrimináciu z dôvodu veku garantované smernicou Európskej komisie? Vyplnený formulár sťažnosti môžeme podať v slovenčine prostredníctvom Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Alebo, že s podporou Európskej únie vznikol na Slovensku systém celoživotného vzdelávania otvorený ľuďom všetkých vekových kategórií? Študovať môžeme na viac ako desiatke slovenských univerzít aktívne tak prispieť k tomu, že si ľahšie udržíme prácu alebo získame nové zručnosti. Podobných opatrení je viacero a Eduard Kukan pripravil sprievodcu, kde všetky tieto práva a možnosti pre seniorov zhrnul. „Súčasní 50-tnici rozhodne nepatria do starého železa. Mali by si uvedomiť svoje práva a aj pri blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu hľadať takých kandidátov, ktorí budú zastupovať ich záujmy. Európa musí byť naozaj pre všetkých, nielen pre mladých a nový Európsky parlament k tomu môže výrazne prispieť,“ uzatvára Eduard Kukan.

(PR)

Už ste čítali?