Dobré noviny
Poisťovňa Union začala boj proti vláde, nechce sa spájať
SITA
SITA

Poisťovňa Union začala boj proti vláde, nechce sa spájať

Na Slovensku chce poisťovňa pôsobiť samostatne aj naďalej, premiér Fico však zdôrazňuje, že ak akcionári nebudú mať záujem rokovať o predaji, štát Union vyvlastní.

BRATISLAVA 1. augusta - Zdravotná poisťovňa Union zostáva a aj v budúcnosti chce pôsobiť v oblasti zdravotného poistenia na Slovensku.

Ako uviedol generálny riaditeľ Unionu Roman Podolák, urobia všetko pre zachovanie systému zdravotného poistenia s viacerými poisťovňami, pretože veria, že tento systém je efektívnejší ako systém jednej poisťovne bez konkurencie.

Reagoval tak na zámer vlády vytvoriť jednu štátnu zdravotnú poisťovňu, ktorá by mohla fungovať už od roku 2014.

Aké konkrétne kroky podniknú pre zachovanie pluralitného systému, bližšie nekonkretizoval.

Člen predstavenstva Unionu Boris Masloviec však priblížil, že akcionár poisťovne, ktorým je holandská zdravotná poisťovňa Achmea, kroky slovenskej vlády analyzuje a už stihol vládu informovať o svojej nevôli a nesúhlase.

"Akcionár sa zariadi podľa toho, aké kroky vláda vykoná," povedal Masloviec. Zároveň dodal, že by skôr privítali diskusiu o výhodách a nevýhodách unitárneho systému ako rýchle rozhodovanie o spájaní poisťovní.

Štát môže poisťovňu vyvlastniť

Ako po stredajšom rokovaní vlády vyhlásil premiér Robert Fico, v prípade, že akcionári nebudú mať záujem rokovať o predaji, poisťovňu štát vyvlastní.

"Ak bude odpoveď Unionu takáto striktná aj o niekoľko týždňov, tak potom musí nastúpiť verejný záujem Slovenskej republiky, pretože ide o verejné zdroje,“ vyhlásil Fico.

Ako dodal, v tomto prípade podľa neho nikto verejný záujem nikto nespochybní.

"Union ako zdravotná poisťovňa na základe zákona odoberá od ľudí zdravotné poistenie, z toho si necháva 3,5 percenta správny fond, z ktorého by mala žiť, ale okrem toho si ešte odrezáva z verejných zdrojov zisk, na ktorých podľa nás nemá právo. Sú to peniaze, ktoré chýbajú štátu,“ povedal Fico.

Nerelevantný argument

Argument vlády na vytvorenie jednej poisťovne, ktorý sa opiera o zisky zo zdravotného poistenia, považuje Podolák za nerelevantný.

"Zisk je dnes podľa zákona regulovaný, čo rešpektujeme a sme pripravení v tomto legislatívnom prostredí aj naďalej pôsobiť," povedal Podolák.

Ako pokračoval, ich cieľom je čo najlepšie a najskôr vyliečiť pacienta, pričom dokážu tento proces ekonomicky a efektívne riadiť.

Podolák zároveň zdôraznil, že Union je jediná objektívna poisťovňa na trhu, keďže nemá ekonomický záujem v žiadnom zo zariadení zdravotnej starostlivosti, a to na rozdiel od štátu, ktorému patrí ako zdravotná poisťovňa tak i nemocnice.

Bránia sa znížením čakacích lehôt

Za najväčší prínos pluralitného systému poisťovní považuje ukazovateľ štatistiky pacientov čakajúcich na poskytnutie zdravotnej starostlivosti.

Podolák udáva, že kým štátna poisťovňa mala ku koncu roka na čakacích listinách viac ako sedemtisíc poistencov, Union len 77.

Union chce o poistencov bojovať aj naďalej. Diskusiu o jednej poisťovni nevidí generálny riaditeľ ako dôvod na zmenu poisťovne.

Poistencov ubezpečuje, že Union sa o nich bez ohľadu na ďalší vývoj postará. Namiesto zlučovania poisťovní vyzýva vládu, aby sa radšej spoločne venovali zlepšovaniu zdravotného stavu slovenských občanov.

"My sme s našimi skúsenosťami zo slovenského trhu a z Holandska, ktoré má celosvetovo najlepšie fungujúce zdravotníctvo, pripravení prispieť svojím dielom," dodal Podolák.

Vláda schválila zámer vytvorenia jednej zdravotnej poisťovne uplynulý týždeň.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…