Úrad pre dohľad má od prvého augusta novú predsedníčku
SITA
SITA

Úrad pre dohľad má od prvého augusta novú predsedníčku

Nová predsedníčka chce, aby bol úrad dôveryhodnou a rešpektovanou inštitúciou pre občanov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a zdravotné poisťovne.

BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVNY) - Ambíciou novej predsedníčky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Moniky Pažinkovej, je aby bol úrad dôveryhodnou a rešpektovanou inštitúciou pre občanov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a zdravotné poisťovne.

Uviedla to v stredu 1. augusta, v deň nástupu do funkcie. Na poste predsedu strieda Jána Gajdoša, ktorý z úradu odišiel na vlastnú žiadosť.

"Verím, že v spolupráci s orgánmi štátnej správy a profesijnými organizáciami v sektore zdravotníctva dokážem napomôcť zavádzaniu zmysluplných systémových zmien v prospech pacienta,“ povedala Pažinková, ktorá od februára minulého roka pôsobí na úrade ako členka dozornej rady.

Jej lekárske začiatky sú spojené s Nemocnicou s poliklinikou v Kráľovskom Chlmci a s Nemocnicou Košice - Šaca. V rokoch 2005 až 2006 pôsobila ako revízna lekárka v zdravotnej poisťovni Sidéria.

V roku 2006 nastúpila do Fakultnej nemocnice J. A. Reimana Prešov ako námestníčka pre chirurgické odbory. Následne ďalšie tri roky zastávala post riaditeľky tejto nemocnice.

Od roku 2010 je riaditeľkou Polikliniky Sekčov v Prešove. Pažinkovú vymenovala vláda na návrh ministerky zdravotníctva minulý týždeň.

Bývalý šéf úradu

Exriaditeľ úradu Ján Gajdoš sa funkcie predsedu úradu vzdal na vlastnú žiadosť, ktorú doručil vláde 28. júna tohto roka. Gajdoš pôsobil ako predseda úradu v období od 1. apríla 2005 do 24. januára 2007.

Opätovne vymenovaný bol do funkcie vládou Ivety Radičovej v auguste 2010. Svoj odchod pred časom pre agentúru SITA odôvodnil slovami : "Tento krok je prejavom môjho nesúhlasu s politizáciou úradu a závislosťou na Ministerstve zdravotníctva SR, ktorú zavádza schválená novela zákona účinná od 1. júla. Funkcia predsedu, a tým aj plnenie úloh úradu sa de facto stávajú podriadenými ministrovi zdravotníctva a nezávislosť úradu zaniká.“

Novela zákona o zdravotnom poistení, ktorej predkladateľom bol poslanec Richard Raši (Smer-SD), rozšírila dôvody, pre ktoré možno odvolať predsedu ÚDZS a členov správnej rady úradu.

K existujúcim možnostiam sa pripája i odvolanie predsedu v prípade, "ak úrad neplní úlohy podľa zákona", alebo "z iných závažných dôvodov, najmä v prípade konania, ktoré vyvoláva, alebo je spôsobilé vyvolať pochybnosti o osobnostných, morálnych alebo odborných predpokladoch na výkon jeho funkcie“.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…