Dobré noviny
Hnisavý vred, zlodejina: Poslanci reagujú na zmeny v piliéri
SITA
SITA

Hnisavý vred, zlodejina: Poslanci reagujú na zmeny v piliéri

Smer sa podľa Ľudovíta Kaníka bojí občanov, keďže zmeny schvaľuje v dovolenkovom období a správa sa ako zlodej, ktorý sa zakráda v noci a chce využiť, že všetci spia.

BRATISLAVA 31. júla - Vláda ide podľa poslanca Národnej rady SR Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) znížením príspevkov do druhého piliera a zvýšením príjmov do štátneho priebežného piliera na tri až päť rokov zakryť hnisavý vred.

Za ten označil priebežný dôchodkový pilier, v ktorom podľa neho už v súčasnosti bez vplyvu zavedenia sporivého piliera chýba 1,9 mld. eur.

Zásadné zmeny preto podľa bývalého ministra práce a sociálnych vecí treba urobiť práve v štátnom penzijnom systéme. Upozornil pritom na nepriaznivý demografický vývoj, následkom ktorého bude čoraz horší pomer platiteľov odvodov voči poberateľom dôchodkov.

Oslabením systému starobného dôchodkového sporenia sa podľa Kaníka v strednodobom horizonte zhorší situácia v Sociálnej poisťovni, keďže bude musieť na seba prevziať väčšie záväzky pri vyplácaní dôchodkov budúcim penzistom.

"Správate sa ako zlodeji", vyhlásil Mihál

"Bude treba vydať viac, ešte viac míňať, čo znamená väčšie ohrozenie, väčší dlh a rýchlejší kolaps," povedal k budúcemu vývoju verejných financií. Predložené zmeny podľa neho veľmi negatívne ovplyvnia budúcu životnú úroveň občanov.

"Takýto návrh zákona idete schvaľovať v skrátenom konaní," upozornil. Smer sa podľa Kaníka bojí občanov, keďže chce tak významné zmeny schvaľovať v letnom, dovolenkovom období. "Správate sa ako zlodeji, ktorí sa zakrádajú v noci a chcú využiť to, že všetci spia," dodal Kaník.

Poslanec za SaS Jozef Mihál označil za nehoráznosť to, že strana Smer-SD ide zmeny v dôchodkoch a odvodoch schvaľovať v skrátenom legislatívnom konaní. Ako ďalej uviedol v rozprave, poslanci tak majú málo času pripraviť sa na diskusiu o pripravovaných zmenách.

"Neviem o tom, že by Slovensko malo 30 miliónov obyvateľov," povedal. Narážal tým na slová premiéra Roberta Fica, že konsolidačné opatrenia sa dotknú 12 % obyvateľov Slovenska. Exminister práce a sociálnych vecí tiež kritizoval vládu za to, že pri predložení návrhu novely zákona závažne porušila legislatívne pravidlá vlády.

Sporiteľ na poslednom mieste

Súčasná vláda podľa poslanca Józsefa Nagya (Most-Híd) ide oslabením druhého piliera len zachraňovať Sociálnu poisťovňu, pre sporiteľa však nič nerobí.

Uviedol to v parlamentnej rozprave k návrhu zmien v prvom a druhom dôchodkovom pilieri. Podľa neho navrhované zmeny tvoria vzácny mix dobrých a nešťastných riešení.

Ako dobré riešenia opozičný poslanec uviedol dočasné zvyšovanie dôchodkov o pevnú sumu, či zvyšovanie dôchodkového veku podľa vývoja strednej dĺžky života.

Kritizoval však výrazné oslabenie druhého piliera, či zvyšovanie odvodov pre živnostníkov a dohodárov. Poslanci za Most-Híd podľa Nagya navrhnú, aby parlament vrátil ministrovi práce Jánovi Richterovi legislatívny návrh na dopracovanie.

Už ste čítali?