Dobré noviny
Slovenskej sporiteľni sa darilo, zisk jej stúpol len mierne
SITA
SITA

Slovenskej sporiteľni sa darilo, zisk jej stúpol len mierne

Bilančná suma skupiny bola na konci šiesteho mesiaca vo výške 11,85 miliárd eur a v porovnaní so stavom z konca júna minulého roka sa zvýšila o 5,1 percenta.

BRATISLAVA 31. júla - Skupina Slovenskej sporiteľne dosiahla v prvom polroku čistý zisk 100,4 mil. eur.

V medziročnom porovnaní je to mierne zvýšenie o 0,2 %, a to aj napriek poklesom príjmov z úrokových výnosov a poplatkov.

"Dôvodom je popri neustále sa zvyšujúcej efektivite nárast objemov pri úveroch a vkladoch ako aj súčasná situácia týkajúca sa kvality úverového portfólia, ktorá nám umožňuje nižšiu tvorbu opravných položiek v porovnaní s predchádzajúcim obdobím," povedal podpredseda predstavenstva Slovenskej sporiteľne Štefan Máj.

Čisté úrokové výnosy skupiny klesli o 3,6 % na 222,9 mil. eur. Dôvodom bol rast úrokových nákladov aj pre nárast klientskych vkladov, ďalej to bol vývoj trhových úrokových sadzieb, ktoré sa v sledovanom období znižovali. Čisté príjmy z poplatkov a provízií sa znížili o 2,1 % na 59,4 %.

Všeobecné prevádzkové náklady vzrástli podľa očakávania skupiny o 4,3 % na 118,7 mil. eur. Počas prvého polroka totiž banka sprístupnila klientom tri nové obchodné miesta a 22 ich zrekonštruovala. Zároveň sieť bankomatov rozšírila o 14 nových. Prevádzkový zisk klesol o 5,2 % na 173,3 mil. eur.

Bilančná suma skupiny bola na konci šiesteho mesiaca vo výške 11,856 mld. eur a v porovnaní so stavom z konca júna minulého roka sa zvýšila o 5,1 %. Objem úverov klientom vzrástol medziročne o 6,5 % na 6,821 mld. eur. Z toho úvery obyvateľstvu tvorili 4,5 mld. eur, čo je v medziročnom porovnaní nárast o 10,9 %.

Úvery na bývanie vzrástli medziročne o 11,9 %. Spotrebné úvery vzrástli o 5,9 %. Záväzky voči klientom sa zvýšili o 3,6 % na 8,579 mld. eur. Z toho vklady obyvateľstva vzrástli o 4 % na 6,4 mld. eur.

Slovenská sporiteľňa je najväčšia slovenská banka. Po podpise zmluvy medzi Ministerstvom financií SR a Erste Bank o predaji majoritného balíka akcií, ktorý sa uskutočnil v januári 2001, sa Slovenská sporiteľňa začlenila do finančnej skupiny Erste.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…