Dobré noviny
Kandidáti zabojujú vo verejnom vypočutí o post šéfa RTVS
SITA
SITA

Kandidáti zabojujú vo verejnom vypočutí o post šéfa RTVS

Nový šéf spojeného verejnoprávneho média by mohol byť známy už prvé augustové dni.

BRATISLAVA 30. júla - Nový šéf spojeného verejnoprávneho média - Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) by mohol byť známy už prvé augustové dni.

Mediálny výbor parlamentu vypočuje v pondelok 30. júla všetkých 11 kandidátov, ktorí sa prihlásili do voľby generálneho riaditeľa RTVS.

Dvaja kandidáti - Iľja Ruppeldt a Štefan Dlugolinský výboru dodali chýbajúce doklady o svojej bezúhonnosti.

Výbor bude najskôr krátko rokovať. Potom sa vyžrebuje poradie, v akom budú kandidáti prezentovať svoje projekty rozvoja a riadenia RTVS. Kandidáti by mali následne dostať 15 minút na prezentáciu projektu a 15 minút na odpovede na otázky.

Verejné vypočutie bude možné sledovať prostredníctvom webstránky NR SR. Novinkou je možnosť využiť na to aj smartfóny a tablety. Podporované platformy sú: iPhone/iPad, Android a Blackberry.

Začiatok o 9:00 hod.

Ako pre agentúru SITA povedal predseda Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer-SD), po pondelkovom verejnom vypočutí kandidátov dá ešte v ten deň predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi správu o verejnom vypočutí.

Na základe správy výboru zvolá predseda NR SR do 24 hodín schôdzu parlamentu venovanú voľbe generálneho riaditeľa RTVS. Môže to byť najskôr v stredu 1. augusta.

"Verejné vypočutie sa začína o 9:00. Tesne predtým sa stretne výbor a skonštatuje daný stav," opísal úvod verejného vypočutia kandidátov na šéfa RTVS Jarjabek.

Ako ďalej povedal pre agentúru SITA, Výbor NR SR pre kultúru a médiá na rannom rokovaní skonštatuje počet uchádzačov, tiež to, či uchádzači Iľja Ruppeldt a Štefan Dlugolinský, ktorých výbor vyzval dodať doklady o bezúhonnosti, splnili kritériá.

Voľby prebehnú zrejme v stredu

Po skončení verejného vypočutia sa výbor podľa Jarjabka opäť zíde a "skonštatuje, čo sa v rámci vypočutia udialo, či boli splnené kritériá vypočutia a vznikne spoločná správa".

Spoločnú správu, ktorú výbor odobrí uznesením, Jarjabek ako predseda mediálneho výboru doručí predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi.

"Na základe tejto správy predseda národnej rady má 24 hodín na to, aby zvolal novú schôdzu, ktorá sa bude zaoberať voľbou generálneho riaditeľa RTVS alebo riaditeľky. Predpoklad je, že môže byť najskôr v stredu," dodal Jarjabek.

Šancu vo voľbe nového šéfa RTVS majú: Ľubomír Belák, Marcel Děkanovský, Štefan Dlugolinský, Marián Herdel, Pavel Jacz, Václav Mika, Marián Ostatník, Margita Repková, Jaroslav Rezník, Iľja Ruppeldt a Jozef Zima.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…