Dobré noviny
Národný poklad v ohrození, Matici blokujú prístup do trezoru
SITA
SITA

Národný poklad v ohrození, Matici blokujú prístup do trezoru

Podľa Matice slovenskej robí obštrukcie Nadácia Matice slovenskej, ktorá trezor spravuje. Existuje podozrenie z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

BRATISLAVA/MARTIN 29. júla - Matica slovenská (MS) sa nemôže dostať do trezoru, v ktorom sa údajne nachádza zbierka kovovej časti národného pokladu.

Vyplýva to z vyhlásenia predsedu Matice Mariána Tkáča, ktoré agentúre SITA poskytla marketingová pracovníčka Informačného ústredia Matice slovenskej Eva Lacová.

"V záujme objasnenia osudu kovovej časti Národného pokladu Slovenskej republiky, vyzbieraného v rokoch 1993 až 1996, sme chceli 24. júla 2012 o 12:00 otvoriť trezor umiestnený v budove Matice slovenskej v Martine," uvádza Tkáč.

Podľa jeho slov to nemohli urobiť pre odmietavý prístup zástupcov Nadácie Matice slovenskej, ktorí podľa neho "naďalej znemožňujú objasniť pravdu o skutočnom stave Národného pokladu Slovenskej republiky."

Prístup k trezoru má Nadácia Matice slovenskej, ktorú zriadila Matica v roku 1992 s tým, aby okrem iného spravovala zbierku národného pokladu.

Podľa hovorkyne Matice Kataríny Belickej chcú skontrolovať stav pokladu, keďže existuje podozrenie z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

Podozrenie vyplýva z Uznesenia Okresnej prokuratúry Bratislava I. ešte z októbra 2011.

Matica slovenská žiadala nadáciu o otvorenie trezoru 6. februára 2012, správca nadácie Vojtech Porubský však podľa Belickej na žiadosť odpovedal listom, v ktorom neakceptoval navrhnutý termín kontroly s tým, že predloží návrh nových termínov ešte vo februári.

"Dňa 27. júna 2012 Matica slovenská opätovne vyzvala nadáciu, aby poskytla súčinnosť pri ochrane národného majetku, aby sa dňa 24. júla 2012 o 12. hodine predstavitelia nadácie dostavili do sídla Matice slovenskej v Martine, kde sa mala za účasti notára, zástupcov nadácie a členov komisie, ktorú za týmto účelom vymenoval predseda MS, uskutočniť kontrola vecí zbierky na Národný poklad Slovenskej republiky," vysvetlila Belická.

Predstavitelia nadácie však neprišli a "nový správca nadácie Jozef Steiner zaslal Matici list, v ktorom úprimnú snahu o verifikáciu obsahu zbierky Národného pokladu SR označil ako autoritatívny postoj MS pri určovaní čohokoľvek vo vzťahu k Nadácii Matice slovenskej," uviedla Belická.

Predseda Tkáč chce problém vyriešiť čo najskôr. "Chcem prisľúbiť, že urobím všetko, aby sme tento problém, ktorý zaťažuje Maticu slovenskú, čo najskôr úplne objasnili v súlade s právnym poriadkom SR," vyhlásil.

Podľa Belickej podniknú v tomto smere právne kroky.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…