Národný poklad v ohrození, Matici blokujú prístup do trezoru
SITA
SITA

Národný poklad v ohrození, Matici blokujú prístup do trezoru

Podľa Matice slovenskej robí obštrukcie Nadácia Matice slovenskej, ktorá trezor spravuje. Existuje podozrenie z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

BRATISLAVA/MARTIN 29. júla - Matica slovenská (MS) sa nemôže dostať do trezoru, v ktorom sa údajne nachádza zbierka kovovej časti národného pokladu.

Vyplýva to z vyhlásenia predsedu Matice Mariána Tkáča, ktoré agentúre SITA poskytla marketingová pracovníčka Informačného ústredia Matice slovenskej Eva Lacová.

"V záujme objasnenia osudu kovovej časti Národného pokladu Slovenskej republiky, vyzbieraného v rokoch 1993 až 1996, sme chceli 24. júla 2012 o 12:00 otvoriť trezor umiestnený v budove Matice slovenskej v Martine," uvádza Tkáč.

Podľa jeho slov to nemohli urobiť pre odmietavý prístup zástupcov Nadácie Matice slovenskej, ktorí podľa neho "naďalej znemožňujú objasniť pravdu o skutočnom stave Národného pokladu Slovenskej republiky."

Prístup k trezoru má Nadácia Matice slovenskej, ktorú zriadila Matica v roku 1992 s tým, aby okrem iného spravovala zbierku národného pokladu.

Podľa hovorkyne Matice Kataríny Belickej chcú skontrolovať stav pokladu, keďže existuje podozrenie z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

Podozrenie vyplýva z Uznesenia Okresnej prokuratúry Bratislava I. ešte z októbra 2011.

Matica slovenská žiadala nadáciu o otvorenie trezoru 6. februára 2012, správca nadácie Vojtech Porubský však podľa Belickej na žiadosť odpovedal listom, v ktorom neakceptoval navrhnutý termín kontroly s tým, že predloží návrh nových termínov ešte vo februári.

"Dňa 27. júna 2012 Matica slovenská opätovne vyzvala nadáciu, aby poskytla súčinnosť pri ochrane národného majetku, aby sa dňa 24. júla 2012 o 12. hodine predstavitelia nadácie dostavili do sídla Matice slovenskej v Martine, kde sa mala za účasti notára, zástupcov nadácie a členov komisie, ktorú za týmto účelom vymenoval predseda MS, uskutočniť kontrola vecí zbierky na Národný poklad Slovenskej republiky," vysvetlila Belická.

Predstavitelia nadácie však neprišli a "nový správca nadácie Jozef Steiner zaslal Matici list, v ktorom úprimnú snahu o verifikáciu obsahu zbierky Národného pokladu SR označil ako autoritatívny postoj MS pri určovaní čohokoľvek vo vzťahu k Nadácii Matice slovenskej," uviedla Belická.

Predseda Tkáč chce problém vyriešiť čo najskôr. "Chcem prisľúbiť, že urobím všetko, aby sme tento problém, ktorý zaťažuje Maticu slovenskú, čo najskôr úplne objasnili v súlade s právnym poriadkom SR," vyhlásil.

Podľa Belickej podniknú v tomto smere právne kroky.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…