Dobré noviny
Mark Cavendish sa bojí len Tourminatora Sagana
SITA
SITA

Mark Cavendish sa bojí len Tourminatora Sagana

Peter Sagan odštartuje v slovenskom drese osamotený, no aj na Tour de France ukázal, že dokáže vyhrať aj bez výraznejšej pomoci.

LONDÝN 29. júla - Historický týždeň britskej cyklistiky môže v sobotu v Londýne na olympijských pretekoch vyšperkovať Mark Cavendish.

Pred týždňom v Paríži oslavoval triumf na slávnej Tour de France ako prvý Brit Bradley Wiggins, na ceste za úspechom mu výrazne pomáhal v tíme Sky aj Cavendish.

Úradujúci majster sveta navyše vyhral záverečnú etapu na Elyzejských poliach a v sobotu bude veľkým favoritom. Tentoraz sa v jeho prospech obetuje Wiggins.

Briti pripravili okruh na mieru Cavendishovi, aj keď pôvodne chceli ešte väčšiu rovinu. Napokon však na trať zaradili aj krátke, ale ostré stúpanie na Box Hill, ktoré pelotón absolvuje deväťkrát.

Cavendish považuje olympijské preteky za najdôležitejšie v sezóne. Okrem Wigginsa sa môže spoľahnúť aj na Christophera Frooma, Davida Millara a Iana Stannarda.

"Toto je azda najsilnejší britský olympijský tím v cestnej cyklistike v celej histórii," priznal pre Sky Sports Wiggins. "Nie je žiadnym tajomstvom, že Cav chce veľmi vyhrať. Bude mať k tomu štyroch výnimočných pomocníkov. Týmito pretekmi žije takmer celý rok. Je najlepšie pripravený, čo ho poznám. V našich mysliach nie je iný scenár, určite tam bude vo veľkom finále. Posledný mesiac mi pomáhal, teraz prišiel čas otočiť list."

Odporúčame:

Peter Sagan sa v Londýne nevyspal, zobudil ho veľký rachot

Slovákom sa v Londýne páči, celebritou je Peter Sagan

Sagan chce z Londýna medailu, talizman nepotrebuje

Skvelý Sagan skončil v Paríži druhý, zvíťazil Cavendish

Okrem Cavendisha sú hlavnými ašpirantmi na medailu aj Nemec André Greipel, Austrálčan Matthew Goss, Američan Tyler Farrar, Belgičania Tom Boonen či Philippe Gilbert, Španiel Luis León Sánchez a Alejandro Valverde, Nór Edvald Boasson Hagen. Cavendish sa však obáva aj Slováka Petra Sagana.

Ten je síce v pelotóne v slovenskom drese osamotený, ale aj na TdF ukázal, že dokáže vyhrať aj bez výraznejšej podpory tímu v závere.

"Ak príde k šprintu, Cavendish je najväčším favoritom. Sagan ho však môže poriadne preveriť. Na olympiáde sú však možné rôzne scenáre, nemôžete nič predpovedať. Pokojne nemusí prísť k hromadnému šprintu. Pelotón nie je kompaktný a národné tímy majú maximálne päť jazdcov," upozorňuje pre Gazzetta dello Sport Talian a tímový kolega Sagana v Liquigas-Cannondale Vincenzo Nibali.

Cavendish môže očakávať množstvo útokov najmä v stúpaní na Box Hill. Pelotón sa môže pokojne roztrhať a nemusí prísť k hromadnému šprintu.

"Ak sa bude šprintovať, potom som asi najrýchlejší. Ale nie som dobrý v kopcoch, tam potrebujem výraznú podporu. Môže sa stať čokoľvek. Posledný týždeň som bol veľmi nervózny, snažil som sa upokojovať najmä na tréningoch," uviedol pre cyclingnews.com Mark Cavendish.

Britský cyklista sa môže na olympijských hrách v Londýne tešiť na vplyvnú podporu. Z prípadného zisku zlata dvadsaťsedemročnej "Rakety z ostrova Man" bude mať veľkú radosť aj prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge.

Víťazstvo by pre Cavendisha i Veľkú Britániu dalo hrám hneď na úvod ten správny impulz. "Medaila na začiatok, prípadne hneď zlatá, by pre organizátorskú krajinu mala veľký význam. Pozdvihla by náladu i atmosféru národa," tvrdí belgický šéf MOV. "Vieme, že Briti očakávajú od Cavendisha víťazstvo. Je to veľká šanca pre celú krajinu. Ja budem šťastný z či už britskej, alebo belgickej medaily."

Sobotňajší program Slovákov v Londýne:

SOBOTA 28. JÚLA

CESTNÁ CYKLISTIKA

Cestné preteky mužov s hromadným štartom (11.00, Sagan)

PLÁVANIE

rozplavby (11.00)

Ženy: 100 m motýlik (Smolenová)

finálový blok (20.30)

Ženy: 100 m mot. SF (Smolenová?)

STREĽBA

vzduchová puška 40 ženy (9.15 kvalifikácia, 12.00 finále, Pešková), vzduchová pištoľ 60 muži (13.00 kvalifikácia, 16.30 finále, Kopp, Tužinský)

ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA

kvalifikácia mužov (12.00, 16.30 a 21.00, Piasecký)

TENIS

Lukáš Lacko (SR) - Philipp Petzschner (Nem.) / prvý zápas na dvorci č. 11 (začiatok o 12.30 h SELČ)

Dvojhra žien - 1. kolo:

Dominika Cibulková (SR-12) - Cvetana Pironkovová (Bul.) / druhý zápas na dvorci č. 16 (začiatok približne po 14.00 h SELČ)

Daniela Hantuchová (SR) - Na Li (Čína-10) / tretí zápas na dvorci č. 2 (začiatok približne po 15.30 h SELČ)

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…