Prezident otvoril Slovenský dom v Londýne
SITA
SITA

Prezident otvoril Slovenský dom v Londýne

Slovenský dom sa nachádza v presnom centre Londýna, priamo v budove, ktorá patrí britskej kráľovskej rodine.

LONDÝN 27. júla - Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič v piatok krátko popoludní oficiálne otvoril v centre Londýna Slovenský dom.

Nachádza sa v budove, ktorá patrí britskej kráľovskej rodine.

Pre širokú verejnosť a fanúšikov navyše slúžia priestory neďalekého Sports Café, jeho návštevníci sa môžu stotožniť so Slovenskom a jeho športovcami.

"Okrem dobrého mena, ktoré nám naši športovci vždy vo svete urobili, je dôležitá aj športová diplomacia. Úspešnosť Slovenského domu išli vždy ruka v ruke s úspechmi našich reprezentantov. Slovenské domy doteraz vždy bývali vysoko oceňované. Verím, že to bude tak aj teraz," povedal vo svojom príhovore pred slávnostným prestrihnutím pásky prezident Ivan Gašparovič.

Hlava štátu ďalej zdôraznila, že Slovenské domy v dejisku OH majú už svoju tradíciu a zakaždým v krajine, kde sa OH konali, zarezonoval aj ich úspech.

Spomenul príhodu z nedávneho stretnutia s japonskou princeznou, ktorá si vybavila detaily zo Slovenského domu v Nagane 1998.

"Pamätala si, že sa v ňom hralo na hudobnom nástroji, ktorý nikdy predtým nevidela - fujare. Myslím si, že aj to patrí k našim víťazstvám. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí sa pričinili o to, že v tejto krásnej historickej budove dnes môžeme začať dni, ktoré už budú patriť športovcom. Želám si, aby sme sa tu mohli stretávať po pretekoch a blahoželať našim úspešným reprezentantom," pokračoval prezident SR.

Slovenský dom ponúka okrem priestorov pre športovú diplomaciu aj možnosti pre štátnu reprezentáciu v oblasti politickej, ekonomickej a kultúrnej.

V jeho priestoroch sú podmienky na vytvorenie zázemia pre slovenských olympionikov, budú sa v ňom oslavovať úspechy slovenských športovcov a zároveň bude slúžiť na prezentáciu Slovenska ako atraktívnej destinácie.

"Slovenský dom je veľmi dôstojným stánkom a tomu zodpovedalo aj jeho slávnostné oficiálne otvorenie. Punc mu pridala aj účasť prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča. Verím, že ako je tento dom pekný a kvalitne pripravený, tak bude svedkom rovnako kvalitných a dobrých výsledkov našich reprezentantov a bude vítať našich úspešných športovcov," pridal prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár.

Prezident chce vidieť čo najviac "našich"

Ivan Gašparovič sa v piatok zúčastní na slávnostnom otváracom ceremoniáli Hier XXX. olympiády priamo na Olympijskom štadióne v Londýne. V britskej metropole potom zotrvá až do 2. augusta.

"Chcem vidieť na vlastné oči čo najviac našich reprezentantov v akcii a budem im držať palce. Chcem ísť na tenis, teším sa na vodákov, na gymnastiku, na strelcov, na atletiku. Mrzí ma, že chýba nejaký kolektívny šport, ale verím, že na budúcej olympiáde to bude ešte lepšie," uzavrel prezident Slovenskej republiky.

Prevádzku Slovenského domu zabezpečí agentúra Black Tea v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre cestovný ruch (SACR).

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…