Dobré noviny
Smer chce odvolať vicežupana obvineného z machinácií
SITA
SITA

Smer chce odvolať vicežupana obvineného z machinácií

Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Belica je z celej kauzy znepokojený, od konania podpredsedu kraja sa dištancoval a povolil jeho odvolanie.

NITRA 30. mája – Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Milan Belica umožní odvolanie podžupana Vladislava Boríka, ktorý je obvinený z machinácií pri verejných obstarávaniach.

Návrh na jeho odvolanie plánujú predložiť poslanci za Smer-SD, informovala o tom hovorkyňa strany Monika Počátková.

„Predseda je pripravený osvojiť si poslanecký návrh na odvolanie podpredsedu, o ktorom rozhodne zastupiteľstvo NSK,“ informoval agentúru SITA Belicov hovorca Stanislav Katrinec.

Belicu celá kauza „znepokojila“, od konania podpredsedu sa dištancoval a zdôraznil, že názvy firiem sa dozvedel až z médií.

Vladislav Borík pre médiá povedal, že so svojím odvolaním na zastupiteľstve 25. júna počíta. Sám však z funkcie odstúpiť nechce, pretože táto práca ho baví. „Mňa osobne mrzí, že takto to celé nakoniec zrejme teda skončí, myslím si, že som urobil veľa dobrej práce, angažoval som sa najmä v sociálnej oblasti,“ zhodnotil.

Podžupan sa už vzdal niekoľkých postov

V piatok sa Vladislav Borík vzdal členstva v strane Smer-SD, čo bolo preňho ťažké rozhodnutie, pretože pre stranu podľa vlastných slov veľa urobil. Medializáciou tejto kauzy jej však nechce škodiť. V utorok sa vzdal aj funkcie predsedu predstavenstva krajskej akciovej spoločnosti ENERGO-SK.

Okrem toho je ešte predsedom sociálnej komisie kraja, členom dozornej rady Prvej Komunálnej Finančnej, a. s. a členom dozorných rád dvoch stredných škôl. Predpokladá, že z týchto funkcií ho poslanci odvolajú, no sám z nich odstúpiť nechce. Naďalej zostane krajským poslancom. O mandát príde vtedy, ak by ho právoplatne odsúdili.

Vladislava B. polícia obvinila z machinácií pri verejných obstarávaniach, ktoré súviseli s výstavbou nového sídla úradu kraja. Zákazky podľa polície organizovaná skupina prihrávala vopred vybraným firmám.

Spolu s Vladislavom B. je obvinený ja riaditeľ Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja Peter N., bývalá šéfka oddelenia verejného obstarávania Gabriela Š. a podnikatelia Roman K., Emil G., Ľuboš M. a Emil B.

Jeden z obvinených - Emil G., je stíhaný väzobne, ostatní sú na slobode. Šiestim obvineným hrozí väzenie až na 12 rokov, pretože podľa polície fungovali ako organizovaná skupina, riaditeľovi úradu Petrovi N. hrozia tri roky väzenia, ten do skupiny nepatril.

Sporné sú tri tendre

Polícia prešetruje tri sporné tendre do 30-tisíc eur, ktoré prebiehali od marca do septembra 2011. Prvá zákazka sa týkala obstarávania externého obstarávateľa, ktorý mal vybrať zhotoviteľa stavby, a dve výberu firiem, ktoré mali vykonávať stavebný dozor.

Okrem toho polícia prešetruje aj tender na obstaranie právnych služieb pre Nitriansky samosprávny kraj - toto obvinenie sa však netýka Vladislava B., ale Petra N. Polícia potvrdila, že jeden z obvinených prejavil záujem uzavrieť dohodu o vine a treste.

Podľa kuloárnych informácií by malo ísť o Vladislava B. Ten túto informáciu nepotvrdil ani nevyvrátil. Uzavretie dohody o vine a treste predpokladá priznanie viny.

„Nie, takto sme to nedefinovali, že ja si priznávam nejakú vinu a takisto sme sa nedohodli na výške nejakého trestu,“ povedal podpredseda kraja. Zároveň však dodal, že nevylučuje, že sa budú "rozprávať aj na túto tému, vnímam to tak, že sú otvorené viaceré možnosti“.

Už ste čítali?