Prvý republikánsky prezident USA A. Lincoln sa narodil pred 205 rokmi
TASR
TASR

Prvý republikánsky prezident USA A. Lincoln sa narodil pred 205 rokmi

Po morálnej stránke považujú Abrahama Lincolna za jedného z najbezúhonnejších prezidentov USA.

Hodgenville/Bratislava 12. februára (TASR) - Abraham Lincoln bol 16. prezidentom USA a zároveň prvým prezidentom USA Republikánskej strany. Od jeho narodenia uplynie v stredu 12. februára 205 rokov.

Scéna z filmu Lincoln Foto: TASR/AP

Abraham Lincoln (s výškou 1,93 metra doteraz najvyšší prezident USA), ktorý zvíťazil v roku 1860 v prezidentských voľbách, stál na čele USA v rokoch 1861 až 1865 počas americkej občianskej vojny. Z jeho predvolebnej kampane pochádza pretrvávajúca tradícia prezidentských debát. Lincoln v roku 1858 absolvoval so svojím  protikandidátom, demokratom Stephanom Douglasom až sedem trojhodinových debát. Témou debaty bolo otroctvo v Spojených štátoch amerických a perspektíva únie. V boji o úrad v Bielom dome zažil Abraham Lincoln aj osobné útoky. Oponenti o ňom tvrdili, že je klamár, hypochonder a zlodej.

Po morálnej stránke považujú Abrahama Lincolna za jedného z najbezúhonnejších prezidentov USA.

Abraham Lincoln Foto: TASR/AP

Narodil sa 12. februára 1809 v americkom Hodgenville (v ten istý deň sa narodil aj tvorca evolučnej teórie Charles Darwin). Kým ho však zvolili za prezidenta, bolo v jeho živote niekoľko zvláštnych epizód. V záchvate zlosti raz tak divoko triasol svojím politickým protivníkom, že mu takmer zlomil väzy. Vedci z univerzít v Bostone a Minnesote sa pozreli na tento problém podrobnejšie. Zistili, že Lincoln vtedy bral tabletky obsahujúce ortuť, ktorými chcel liečiť svoju melanchóliu. Tieto tabletky mali jeden vedľajší účinok - človek bol po nich agresívny, napísali vedci v časopise Perspectives in Biology and Medicine v roku 2001. Vedci použili na rekonštrukciu lieku recept z 19. storočia. Ortuťové výpary, ktoré by dve tabletky pripravené podľa neho uvoľnili v žalúdku, 40-násobne prekročili bezpečnostnú hranicu stanovenú americkým Inštitútom pre pracovnú medicínu.

Sám Lincoln si nebezpečnosť lieku uvedomil. Niekoľko mesiacov po uvedení do funkcie ho vysadil, pretože z neho robil, ako sám napísal, "zlého" človeka. V období občianskej vojny už bolo obdivované Lincolnovo sebaovládanie pri provokáciách. Keby si Lincoln neuvedomil škodlivosť tabletiek a neprestal ich používať, nebol by taký pokojný.

Aj prvý občan takej veľmoci akou sú USA bol len človek so svojimi silnými i slabými stránkami. O 16. americkom prezidentovi Abrahamovi Lincolnovi je známe, že nosil vysoký cylinder, do ktorého si odkladal úradné spisy.

Obsah vreciek 16. prezidenta Spojených štátov Abrahama Lincolna, ktorý mal v deň atentátu 14. apríla 1865 Foto: TASR/AP

Pamiatku na významného prezidenta majú Američania dodnes. Možno tak označiť jednotné oslavy Dňa vďakyvzdania, významného sviatku od samých počiatkov osídľovania Ameriky. Práve prezident Lincoln ustanovil v roku 1864 jeho slávenie na štvrtý novembrový štvrtok.

Abraham Lincoln zomrel 15. apríla 1865. Deň predtým spáchal naňho atentát fanatický zástanca porazeného "Juhu" a pomätený herec John Wilkes Booth vo Fordovom divadle počas predstavenia komédie Náš americký rodák. Lincoln sa dožil 56 rokov. Necelé tri mesiace pred jeho smrťou americký Kongres 13. dodatkom k ústave oficiálne zrušil otroctvo. Oslobodenie otrokov v južných štátoch, ktoré si aj za cenu krvavého ozbrojeného konfliktu chceli udržať nezávislosť od severu proklamoval Lincoln v roku 1862.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…