CNN vybrala 12 najpôsobivejších staníc metra v Európe
TASR
TASR

CNN vybrala 12 najpôsobivejších staníc metra v Európe

Medzi najkrajšími stanicami je aj pražská stanica. Do prvej dvanástky sa dostala i futuristická stanica Westminster v Londýne.

Na snímke stanica londýnskeho metra pri Westminsterskom paláci. Táto stanica sa dostala do prvej dvanástky rebríčka. Foto: TASR/AP Photo

Praha 9. februára (TASR) - Najkrajšiu stanicu metra majú Taliani, je ňou stanica Toledo v Neapole, otvorená v roku 2012. Medzi 12 najpôsobivejších staníc metra v Európe sa však v ankete americkej televízie CNN dostala aj stanica Staroměstská v českom hlavnom meste.

Server Novinky.cz informoval, že podľa CNN si v európskej sieni slávy zaslúžia byť všetky stanice trasy A pražského metra, ktoré vyzerajú, ako keby vystúpili z filmu Mechanický pomaranč režiséra a scenáristu Stanleyho Kubricka.

Víťazná stanica Toledo v Neapoli svojím umiestnením 50 metrov pod zemou patrí k najhlbším v meste a tematický pripomína hru svetla s vodou. Nasleduje ju stanica Westfriedhof v Mníchove, otvorená v roku 1998. V roku 2001 ju doplnili obrovskými svietidlami, ktoré vrhajú do okolí modré, žlté a červené tiene. Tretie miesto obsadila stanica Komsomolskaja v centre Moskvy v okázalom barokovom štýle, pripomínajúca tanečnú sálu. Štvrtá sa umiestnila lisabonská stanica Olaias, postavená v súvislosti so Svetovou výstavou Expo v roku 1998.

Do prvej dvanástky sa dostali ďalej futuristická stanica Westminster v Londýne (5.), štokholmská stanica T-Centralen (6.), parížska stanica Palais Royal - Muséé du Louvre (9.), najhlbšia stanica metra v Petrohrade, Admiraltejskaja (10.) či Plac Wilsona vo Varšave (11.).

Webová stránka CNN v tejto súvislosti pripomína, že Londýn má najstaršie metro na svete, otvorili ho v roku 1863, má však aj jednu z najkrajších staníc metra v Európe - Westminsterskú.

Prvé metro nebolo príliš pohodlné a do vozňov sa v dôsledku nedostatočnej ventilácie dostával dym, ale čoskoro bolo jasné, že iba málo veľkých miest môže existovať bez metra.

V polovici 20. rokov ho už mali Paríž, Madrid, Berlín i Miláno a v roku 1935 sa pridala Moskva, kde ho denne využíva vyše 6,5 milióna cestujúcich.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…