Smer-SD je pri platoch sestier dvojtvárny, tvrdí Uhliarik
SITA
SITA

Smer-SD je pri platoch sestier dvojtvárny, tvrdí Uhliarik

Proti pozastaveniu účinnosti zákona v utorok protestujú pred parlamentov zdravotné sestry oblečené v čiernych tričkách. Ich protestu vyslovil podporu aj exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

BRATISLAVA 24. júla - V otázke platov sestier je vládnuca strana Smer-SD dvojtvárna, vyhlásil exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH).

"Na jednej strane Smer zahlasuje za zákon a na druhej strane sa tvári, že nemôže za to, že zákon nie je v platnosti," povedal na utorňajšom brífingu Uhliarik.

Ako pripomenul, podnet na pozastavenie účinnosti zákona o platoch sestier podala Slovenská lekárska komora ešte pod vedením Milana Dragulu. V súčasnosti je Dragula poradcom premiéra pre zdravotníctvo.

Podľa Uhliarika, Dragula by mal podať podnet na Ústavný súd, aby preskúmal, či v rozpore s ústavou nie je aj legislatívna úprava platov lekárov. "Nerozumiem, že Smer-SD sa obklopuje ľuďmi, ktorí bojujú proti sestrám," povedal Uhliarik. Ako dodal, neverí, že akýkoľvek lekár si vie predstaviť prácu bez sestier.

Proti pozastaveniu účinnosti zákona v utorok protestujú pred parlamentov zdravotné sestry oblečené v čiernych tričkách. Ich protestu vyslovil podporu Uhliarik a krátko predtým aj podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný.

Ten podá na parlamentnom zdravotníckom výbore návrh, aby si výbor pozval na koberec zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého a predsedníčku Ústavného súdu SR Yvettu Macejkovú. Mali by poslancom vysvetliť dôvody podania podnetu a pozastavenia účinnosti zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Novotnému totiž medializované dôvody nedávajú zmysel.

Platnosť zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek pozastavil Ústavný súd SR na žiadosť Generálnej prokuratúry SR.

Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek našiel v parlamente podporu u 141 poslancov. Mnohé sestry sa však od nadobudnutia účinnosti zákona, teda od 1. apríla tohto roka, zvýšenia platov nedočkali. Komora sa tak postupne so žiadosťou o pomoc pri riešení tejto situácie obrátila na ministerstvo zdravotníctva, ministerstvo práce, vyššie územné celky, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, verejnú ochrankyňu práv, premiéra i medzinárodné organizácie.

Už ste čítali?

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…