Dobré noviny
Smer-SD je pri platoch sestier dvojtvárny, tvrdí Uhliarik
SITA
SITA

Smer-SD je pri platoch sestier dvojtvárny, tvrdí Uhliarik

Proti pozastaveniu účinnosti zákona v utorok protestujú pred parlamentov zdravotné sestry oblečené v čiernych tričkách. Ich protestu vyslovil podporu aj exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

BRATISLAVA 24. júla - V otázke platov sestier je vládnuca strana Smer-SD dvojtvárna, vyhlásil exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH).

"Na jednej strane Smer zahlasuje za zákon a na druhej strane sa tvári, že nemôže za to, že zákon nie je v platnosti," povedal na utorňajšom brífingu Uhliarik.

Ako pripomenul, podnet na pozastavenie účinnosti zákona o platoch sestier podala Slovenská lekárska komora ešte pod vedením Milana Dragulu. V súčasnosti je Dragula poradcom premiéra pre zdravotníctvo.

Podľa Uhliarika, Dragula by mal podať podnet na Ústavný súd, aby preskúmal, či v rozpore s ústavou nie je aj legislatívna úprava platov lekárov. "Nerozumiem, že Smer-SD sa obklopuje ľuďmi, ktorí bojujú proti sestrám," povedal Uhliarik. Ako dodal, neverí, že akýkoľvek lekár si vie predstaviť prácu bez sestier.

Proti pozastaveniu účinnosti zákona v utorok protestujú pred parlamentov zdravotné sestry oblečené v čiernych tričkách. Ich protestu vyslovil podporu Uhliarik a krátko predtým aj podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný.

Ten podá na parlamentnom zdravotníckom výbore návrh, aby si výbor pozval na koberec zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého a predsedníčku Ústavného súdu SR Yvettu Macejkovú. Mali by poslancom vysvetliť dôvody podania podnetu a pozastavenia účinnosti zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Novotnému totiž medializované dôvody nedávajú zmysel.

Platnosť zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek pozastavil Ústavný súd SR na žiadosť Generálnej prokuratúry SR.

Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek našiel v parlamente podporu u 141 poslancov. Mnohé sestry sa však od nadobudnutia účinnosti zákona, teda od 1. apríla tohto roka, zvýšenia platov nedočkali. Komora sa tak postupne so žiadosťou o pomoc pri riešení tejto situácie obrátila na ministerstvo zdravotníctva, ministerstvo práce, vyššie územné celky, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, verejnú ochrankyňu práv, premiéra i medzinárodné organizácie.

Už ste čítali?