Šéf diplomacie Lajčák navštívi Hillary Clintonovú
SITA
SITA

Šéf diplomacie Lajčák navštívi Hillary Clintonovú

Miroslav Lajčák bude rokovať s predstaviteľmi rezortov zahraničných vecí a obrany spojených štátov, stretne sa však aj s krajanskou komunitou.

BRATISLAVA 24. júla - Na pozvanie ministerky zahraničných vecí Spojených štátov amerických Hillary Clintonovej minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák navštívi od 24. do 26. júla USA.

Vo Washingtone bude okrem šéfky americkej diplomacie rokovať aj s ďalšími predstaviteľmi rezortov zahraničných vecí a obrany.

Stretne sa tiež so zástupcami Národnej bezpečnostnej rady, Kongresu a vystúpi na pôde US Institute of Peace (USIP), kde bude diskutovať s predstaviteľmi ďalších významných amerických think-tankov.

Súčasťou programu Lajčáka v USA bude tradične aj stretnutie s krajanskou komunitou. Šéf slovenskej diplomacie bude diskutovať s americkými partnermi o zásadných a aktuálnych medzinárodno-politických otázkach, vrátane situácie na Blízkom a Strednom východe, osobitne v Sýrii, v Iráne, o spoločných aktivitách v aliančnej misii ISAF v Afganistane, na západnom Balkáne, v krajinách Východného partnerstva ako aj Južného susedstva, kde sa Slovensko aktívne angažuje v Tunisku spoločne s Holandskom v rámci transformačného procesu spoločnosti.

Predmetom rozhovorov budú aj vzťahy a kooperácia medzi EÚ a USA a ďalší rozvoj slovensko-americkej spolupráce vo všetkých oblastiach. Úroveň bilaterálnych vzťahov medzi našimi krajinami je vysoká, o čom svedčí aj vzájomný intenzívny dialóg, keď v tomto roku navštívili Slovensko tri delegácie Kongresu USA.

Slovensko je partnerom Spojených štátov amerických nielen v rámci operácie NATO v Afganistane, ale aj vďaka našim skúsenostiam z transformačných a reformných procesov aj v regiónoch Západného Balkánu, Východného partnerstva a Južného susedstva EÚ.

Práve na odovzdávaní týchto skúseností je založená slovensko-americká spolupráca v oblasti rozvojovej a transformačnej agendy, ktorá sa rozvíja v podobe spoločne financovaných projektov zameraných na podporu demokracie a integračných procesov.

Zahraniční partneri osobitne oceňujú diskusiu so slovenskou stranou k situácii v krajinách Východného partnerstva a na západnom Balkáne. Agentúru SITA informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…