Dobré noviny
Šéf diplomacie Lajčák navštívi Hillary Clintonovú
SITA
SITA

Šéf diplomacie Lajčák navštívi Hillary Clintonovú

Miroslav Lajčák bude rokovať s predstaviteľmi rezortov zahraničných vecí a obrany spojených štátov, stretne sa však aj s krajanskou komunitou.

BRATISLAVA 24. júla - Na pozvanie ministerky zahraničných vecí Spojených štátov amerických Hillary Clintonovej minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák navštívi od 24. do 26. júla USA.

Vo Washingtone bude okrem šéfky americkej diplomacie rokovať aj s ďalšími predstaviteľmi rezortov zahraničných vecí a obrany.

Stretne sa tiež so zástupcami Národnej bezpečnostnej rady, Kongresu a vystúpi na pôde US Institute of Peace (USIP), kde bude diskutovať s predstaviteľmi ďalších významných amerických think-tankov.

Súčasťou programu Lajčáka v USA bude tradične aj stretnutie s krajanskou komunitou. Šéf slovenskej diplomacie bude diskutovať s americkými partnermi o zásadných a aktuálnych medzinárodno-politických otázkach, vrátane situácie na Blízkom a Strednom východe, osobitne v Sýrii, v Iráne, o spoločných aktivitách v aliančnej misii ISAF v Afganistane, na západnom Balkáne, v krajinách Východného partnerstva ako aj Južného susedstva, kde sa Slovensko aktívne angažuje v Tunisku spoločne s Holandskom v rámci transformačného procesu spoločnosti.

Predmetom rozhovorov budú aj vzťahy a kooperácia medzi EÚ a USA a ďalší rozvoj slovensko-americkej spolupráce vo všetkých oblastiach. Úroveň bilaterálnych vzťahov medzi našimi krajinami je vysoká, o čom svedčí aj vzájomný intenzívny dialóg, keď v tomto roku navštívili Slovensko tri delegácie Kongresu USA.

Slovensko je partnerom Spojených štátov amerických nielen v rámci operácie NATO v Afganistane, ale aj vďaka našim skúsenostiam z transformačných a reformných procesov aj v regiónoch Západného Balkánu, Východného partnerstva a Južného susedstva EÚ.

Práve na odovzdávaní týchto skúseností je založená slovensko-americká spolupráca v oblasti rozvojovej a transformačnej agendy, ktorá sa rozvíja v podobe spoločne financovaných projektov zameraných na podporu demokracie a integračných procesov.

Zahraniční partneri osobitne oceňujú diskusiu so slovenskou stranou k situácii v krajinách Východného partnerstva a na západnom Balkáne. Agentúru SITA informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…