Dobré noviny
Šéf školstva predĺžil úradníkom čas na vrátenie odmien
SITA
SITA

Šéf školstva predĺžil úradníkom čas na vrátenie odmien

Súčasný generálny riaditeľ sekcie vysokých škôl na ministerstve ako jediný vrátil fondu peniaze v hodnote takmer 39-tisíc eur. Minister ho neodvolá.

BRATISLAVA 23. júla – Šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) dáva dvom úradníkom z ministerstva ešte mesiac na to, aby vrátili sporné odmeny, ktoré v rokoch 2006 až 2011 získali za čestné členstvo v radách Študentského pôžičkového fondu (ŠPF).

“Pán minister si dáva načas pri riešení tohto problému a čakala by som, že ako je razantný pri vyhláseniach a konaní, aj tu by mal byť akčnejší, pretože nejde len o tieto prípady, ale aj o precedens do budúcna,” povedala po pondelkovom rokovaní parlamentného výboru nezaradená opozičná poslankyňa Jana Žitňanská.

Postup úradníkov kritizoval aj predseda školského výboru a ministrov spolustraník Mojmír Mamojka (Smer-SD). “Mne neprekáža len to, že to všetci nevrátili, ale že to vôbec zobrali,” vyhlásil Mamojka.

Plavčan vrátil takmer 39-tisíc

Celkovo dostalo odmeny za čestné funkcie 18 ľudí (dokopy 235 490 eur), pričom traja z nich stále pracujú na ministerstve. Súčasný generálny riaditeľ sekcie vysokých škôl na ministerstve Peter Plavčan vrátil peniaze ešte v novembri 2011 ako jediný z osemnástich, fondu poslal naspäť 38 534,15 eura.

Výbor v júni apeloval na Čaploviča, aby vyvodil dôsledky voči tým, ktorí tak zatiaľ neurobili. Ľubica Škvarková by mala do ŠPF vrátiť spolu viac ako 22-tisíc eur a Jaroslav Juriga takmer 12-tisíc eur. Minister ich k tomu vyzval listom.

“Do 31. augusta sa s nimi stretnem a na základe toho sa rozhodnem. Ja sám nemôžem rozhodnúť, je to v kompetencii vedúceho služobného úradu, aby sa vyvodili z toho dôsledky,” poznamenal Čaplovič. Ako naznačil, Škvarková aj Juriga sú ochotní vrátiť peniaze za istých podmienok.

O miesto nepríde

Poslanca Národnej rady SR za SDKÚ-DS Miroslava Beblavého znepokojuje, že Čaplovič sa nechystá vyvodiť dôsledky voči Plavčanovi, ktorý podľa neho porušil zákon o štátnej službe, ak prijal odmenu za čestnú funkciu. “Nechcem demonizovať úradníkov, ale ako môže fungovať tento štát, ak najvyššie postavený úradník pre oblasť vysokých škôl opakovane porušil zákon o štátnej službe, minister ho mohol odvolať z pozície a odmietne to urobiť,” pýtal sa Beblavý.

Minister si za svojím rozhodnutím stojí. “Na tom ministerstve som zdedil ľudí rôznych a pán Plavčan patrí medzi elitu toho ministerstva. Aj v tomto ja musím rozlišovať, pretože ak chce ministerstvo kvalitne pracovať aj v kontinuite, musí mať aj takýchto ľudí,” vyhlásil Čaplovič.

Minister predstavil poslancom z výboru aj svoju víziu spojenia ŠPF s Pôžičkovým fondom pre začínajúcich pedagógov (PFZP). Verí, že takto sa podarí znížiť výdavky na ich chod, správu a prevádzku. V súčasnosti sú obidva neštátne fondy samostatné, od nového roka by mali mať spoločné riadiace orgány. Návrh plánuje Čaplovič predložiť tak, aby o ňom rozhodovali poslanci najneskôr na októbrovej schôdzi parlamentu. Nová legislatíva má zabezpečiť aj výraznejšiu kontrolu vo fonde zo strany výbor NR SR.

Napriek tomu, že ŠPF aj PFZP majú nové vedenie len pár mesiacov, do jednotného fondu vymenujú nových ľudí. “Nechajte to na mňa, aby som rozhodol, aby tam boli relevantne kvalitní ľudia, odborníci, ktorí budú spĺňať všetky predpoklady,” povedal Čaplovič. Ako uviedol, výmenu svojich zástupcov požaduje aj nové vedenie Študentskej rady VŠ. Poslankyňa Žitňanská dúfa, že sa minister do vedenia nového jednotného fondu nebude snažiť pretlačiť sebe blízkych ľudí. “Verím, že bude natoľko veľkorysý a profesionál, že aj do budúcna aj keby vznikol jeden fond, že tam odporučil ľudí, ktorí budú odborníci, nielen nejak spojení so stranou Smer,” dodala Žitňanská.

Už ste čítali?