Dobré noviny
Pred desiatimi rokmi zišiel na povrch Marsu robot Opportunity
TASR
TASR

Pred desiatimi rokmi zišiel na povrch Marsu robot Opportunity

V júni 2013 vyšla správa, že Opportunity objavila na Marse jeden zo svojich najdôležitejších nálezov: kameň, ktorý obsahuje podľa vedcov veľké množstvo ílovitého materiálu.

Washington/Bratislava 31. januára (TASR) - Pred desiatimi rokmi 31. januára 2004 zišiel na Mars z pristávacej plošiny americký robot Opportunity.

Na snímke umelecká predstava roveru Opportunity (a Spirit) na povrchu Marsu. Foto: TASR/AP/NASA

Robot pristál na Marse 25. januára 2004. Opportunity bol druhým roverom, ktorý tom čase úspešne pristál na Marse. Jeho dvojča Spirit bol vypustený zo Zeme 10. júna 2003, Opportunity ho nasledoval 7. júla 2003. Obe výskumné vozidlá boli súčasťou vedeckého projektu amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v hodnote 820 miliónov dolárov. Ich úlohou bolo zistiť, či na Marse v minulosti existovali podmienky pre život.

Roboty veľkosti golfového vozíka - Spirit a Opportunity - mali podľa pôvodných zámerov vedcov tri mesiace skúmať povrch Červenej planéty. Prekonali však všetky očakávania.

Spirit umlčala v roku 2010 až marťanská zima a Opportunity zásobovala vedcov informáciami ešte v roku 2011. Energiu mali zo solárnych panelov, niesli si so sebou aj navrtávač kameňov alebo spektrometer.

Americký marsochod Opportunity vyslal 31. januára 2004 signály vesmírnej agentúre NASA, že zišiel z pristávacej plošiny na povrch červenej planéty, kde bude skúmať jej geologické dejiny s dôrazom na zistenie prítomnosti vody na Marse. Šesťkolesový rover Opportunity vyslal na Zem aj fotografie z miesta svojho pôsobenia, ktoré vedci nazvali Meridiani Planum. Foto: TASR/AP/NASA

Sondy skúmali na Marse krátery, planiny a piesočné duny. Opportunity prinášal väčšinu vedeckých informácií, Spirit sa staral o dramatizáciu marťanskej výpravy. Krátko po pristáti sa dostal do kritického stavu a na Zem posielal nezmyselné údaje. Podarilo sa ho však opraviť. Neskôr zapadol do piesku a bolo naozaj ťažké vyslobodiť ho. Zo šiestich kolies mu fungovalo iba päť.

Na snímke, ktorú poskytla vesmírna agentúra NASA 2. februára 2004, vidieť robotické rameno povrchového prieskumného vozidla Opportunity, skúmajúce povrch Marsu. Opportunity a jej 10.620 kilometrov vzdialené dvojča Spirit začali 2. februára po prvý raz v rámci svojej 820-miliónovej misie spoločne skúmať povrch červenej planéty. Foto: TASR/AP

Opportunity objavil v oblasti planiny Meridiani dôkazy pôsobenia vody na horniny. Skúmajúc údaje vedci však postupne nadobudli presvedčenie, že na planine sú príliš nehostinné podmienky na to, aby sa tu kedysi mohol sformovať život. Opportunity preskúmal aj gigantický kráter Victoria južne od rovníka Marsu.

Spirit vystúpil na náhornú plošinu Home Plate, na ktorej sa mohli nachádzať vulkanické horniny so stopami vody. Spirit analyzoval aj vzorky pôdy v kráteri Gusev, pričom zistil, že sú neobvykle bohaté na oxid kremičitý. Podľa vedcov je na formovanie takéhoto veľkého ložiska oxidu kremičitého prítomnosť vody nevyhnutná. Spirit už predtým objavil v kráteri stopy po dávnej vode - pôdu bohatú na síru, vodou modifikované minerály a stopy sopečnej činnosti.

V júni 2013 vyšla správa, že Opportunity objavila na Marse jeden zo svojich najdôležitejších nálezov: kameň, ktorý obsahuje podľa vedcov veľké množstvo ílovitého materiálu. Jeho prítomnosť je znakom toho, že kameň prišiel do dlhodobého kontaktu s tečúcou vodou.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…