Premiérový bod Marinčina, Jágr dostihol Lemieuxa, štyri góly Nystroma

V domácom dueli s Phoenixom asistoval mladý slovenský obranca Edmontonu pri góle Davida Perrona na 2:4.

Hokejisti Edmontonu Slovák Martin Marinčin (vľavo) a brankár Iľja Bryzgalov stoja pred bránkou po inkasovaní gólu v zápase zámorskej hokejovej NHL Edmonton Oilers - Phoenix Coyotes Foto: TASR/AP

New York 25. januára (TASR) - Slovenský hokejista Martin Marinčin si vo svojom 15. zápase v NHL zapísal premiérový bod v zámorskej profilige. V domácom dueli s Phoenixom asistoval mladý obranca Edmontonu pri góle Davida Perrona na 2:4. Oilers sa síce podarilo zdramatizovať súboj, v ktorom prehrávali v 33. minúte už štvorgólovým rozdielom, no napokon podľahli "kojotom" 3:4.

Marinčin v 42. minúte rozohral puk na obrannú dvojičku Coreyho Pottera, ten ho nastrelil do útočného pásma, pri mantineli sa ho zmocnil David Perron a po skvelej individuálnej akcii prekonal brankára Phoenixu Mikea Smitha. O šesť minút neskôr znížil na rozdiel jedného gólu Ryan Nugent-Hopkins, vyrovnávajúci zásah však domáci "olejári" nepridali a tak si najhorší tím Západnej konferencie pripísal ďalšiu prehru. Dvadsaťjedenročný Marinčin odohral na ľade 23:35 min a okrem asistencie sa prezentoval aj dvoma zblokovanými strelami súpera.

Hráči New Jersey si poradili doma s Washingtonom 2:1, pričom pri oboch góloch Devils asistoval Jaromír Jágr. Český veterán si pripísal už svoju 1033. asistenciu v profiligovej kariére a v historickej tabuľke sa vyrovnal desiatemu Mariovi Lemieuxovi, bývalému spoluhráčovi z Pittsburghu.

Životný zápas odohral útočník Nashvillu Eric Nystrom, ktorý sa v stretnutí na ľade Calgary blysol štyrmi gólmi. Ani tento pozoruhodný individuálny počin ale nezabránil prehre "predátorov" 4:5 po nájazdoch.

Sumáre zápasov NHL:

NEW JERSEY - WASHINGTON 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Góly: 5. Gionta (Jágr), 22. Henrique (Jágr, Zajac) - 51. Chimera (Erskine, Wilson). Brankári: Schneider - Neuvirth, strely na bránku: 30:31.

DETROIT - MONTREAL 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Góly: 13. Zetterberg (Alfredsson, Kronwall), 32. Sheahan, 37. Kronwall (Nyquist, Ericsson), 59. Nyquist (Zetterberg, Abdelkader) - 33. Gallagher (Desharnais, Subban). Brankári: Gustavsson - Price, strely na bránku: 26:31.

FLORIDA - COLORADO 2:3 (0:2, 0:1, 2:0)

Góly: 46. Upshall (Fleischmann, Gilbert), 59. Upshall (Bergenheim, Gilbert) - 2. O'Reilly (Duchene), 17. Šťastný (Landeskog, Tanguay), 33. McGinn (O'Reilly, Duchene). Brankári: Thomas - Varlamov, strely na bránku: 36:25.

CALGARY - NASHVILLE 5:4 pp a sn (1:1, 0:2, 3:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 4. Giordano (Russell, Backlund), 42. D. Jones (Stajan), 53. Backlund (Russell, Stempniak), 54. D. Jones (Brodie), rozh. sam. nájazd Monahan - 2. Nystrom (Bourque, Cullen), 22. Nystrom (Josi, Weber), 26. Nystrom (Gaustad, Bartley), 51. Nystrom (Cullen, Josi). Brankári: Rämö (26. Berra) - Dubnyk, strely na bránku: 31:25.

EDMONTON - PHOENIX 3:4 (0:3, 1:1, 2:0)

Góly: 34. Hendricks (R. Jones, Gordon), 42. Perron (Potter, MARINČIN), 48. Nugent-Hopkins (Eberle, Hall) - 15. Bödker (Vermette, Korpikoski), 18. Vrbata (Hanzal, Ribeiro), 19. Morris (Halpern, Klinkhammer), 23. Ribeiro (Moss, Smith). Brankári: Bryzgalov - Smith, strely na bránku: 39:29.

Slováci v akcii:

Tomáš Jurčo (Detroit) 10:03 0 0 0 +1 1 0

Martin Marinčin (Edmonton) 23:53 0 1 1 +1 0 0

Tomáš Tatar (Detroit) 11:31 0 0 0 +1 3 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/