Dobré noviny
Nórsky maliar Edvard Munch zomrel pred 70 rokmi
TASR
TASR

Nórsky maliar Edvard Munch zomrel pred 70 rokmi

Umelec zomrel 23. januára 1944 vo veku 81 rokov.

Snímka z výstavy obrazov slávneho nórskeho maliara Edvarda Muncha v parížskej Pinakotéke. FOTO TASR/AP

Ekely/Bratislava 23. januára (TASR) - Nórsky expresionistický maliar Edvard Munch patrí k najuznávanejším umelcom 20. storočia. Autor známeho obrazu Výkrik, ktorého pôvodný názov bol Zúfalstvo, opustil tento svet pred 70 rokmi.

Poznačený tragickými úmrtiami svojich blízkych, sa stal majstrom zobrazovania úzkosti. Jeho intenzívne spracovanie úzkosti sa zapísalo do dejín nórskeho umenia a silne ovplyvnilo nemecký expresionizmus. Munch často menil štýl, inšpiráciou mu bol impresionizmus a postimpresionizmus, no aj prvky symbolizmu a dizajn secesie.

Edvard Munch sa narodil 12. decembra 1863 v nórskom meste Löten. Vyrastal v atmosfére strachu, smrti a chorôb, čo poznačilo jeho citový život a umelecké dielo. Jeho postavy a mdlé tóny sú analýzou stavu mysle, odrazom psychických rozpoložení autora. Munchove diela sa stali hlavným inšpiračným zdrojom pre expresionistické hnutie začiatku 20. storočia, ktoré našlo živnú pôdu najmä v Nemecku, ale výrazne utváralo modernu v celej Európe.

Na snímke dielo nórskeho expresionistického maliara Edvarda Muncha - obraz pod názvom Výkrik. FOTO TASR/AP

Únia berlínskych umelcov ho v roku 1892 pozvala do nemeckého Berlína, ale jeho vystavené obrazy ostali nepochopené. Vyvolali škandál a výstavu obrazov prameniacich z jeho najhlbšieho vnútra po týždni uzavreli. Paradoxne mu to prinieslo popularitu. V období nacizmu Munchovo dielo považovali v Nemecku za zdegenerované umenie a odstránili ho z galérií, čo ich autor ťažko niesol - krajina bola jeho druhou vlasťou.

Umelec Edvard Munch zomrel 23. januára 1944 v nórskom Ekely vo veku 81 rokov.

Vo februári 2005 sa vo švédskom Štokholme konala unikátna výstava Munchových autoportrétov. Ponúkla pohľad do utrápenej duše nórskeho maliara. Vystavili na nej približne 70 plátien a asi 80 kresieb a náčrtov. Munch, na rozdiel od iných umelcov, maľoval svoje autoportréty počas celého života. Maľoval ich ako spôsob konfrontácie so sebou samým, zobrazil sa v nich ako outsider spoločnosti a vyjadril v nich svoj vzťah k sexualite, ženám, samote a smrti.

Nórsko si v roku 2013 pripomenulo svojho slávneho rodáka a jeho 150. výročie narodenia sériou poštových známok s motívom jeho najznámejších diel vrátane svetoznámeho obrazu Výkrik. Munch namaľoval štyri verzie Výkriku. Tá, ktorej podoba sa objavila na známkach, sa nachádza v múzeu v Osle. Iba jedna zo štvorice je v súkromnom vlastníctve.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…