Dobré noviny
Turecký most zo 16. storočia rozdeľoval kraje
SITA
SITA

Turecký most zo 16. storočia rozdeľoval kraje

Napriek tomu, že most je národnou kultúrnou pamiatkou, nie je veľmi známy, vedia o ňom prevažne len miestni.

NOVÁ VES N. ŽITAVOU 23. júla – Vzácna architektonická pamiatka stojí v obci Nová Ves nad Žitavou v okrese Nitra.

Zachovaný trojklenbový kamenný most zo 16. storočia kedysi rozdeľoval Tekovskú a Nitriansku župu a vyberalo sa na ňom mýto.

Pochádza z obdobia tureckých nájazdov a miestny ho poznajú ako Turecký most.

„Postavili ho, aby Turci mohli prechádzať cez rieku,“ povedala starostka Novej Vsi nad Žitavou Marta Danková. Most bol funkčný do konca 20. storočia, dnes spája obce Nová Ves nad Žitavou a Veľké Chyndice nový most.

Ten starý nad potokom Drevenica je dnes pokrytý jemnou vrstvou zelene, čo mu dodáva romantický vzhľad.

Obec by chcela tento symbol dávnych čias zrekonštruovať, momentálne však na to nemá peniaze. Posledná oprava mýtneho mosta s cieľom spevnenia sa robila už pred niekoľkými desiatkami rokov.

„Momentálne máme vypracovaný statický posudok. Mal by sa dať urobiť projekt a potom most zrekonštruovať a zakonzervovať, aby sa zachoval. Ak bude vypísaná vhodná výzva v rámci eurofondov, určite by sme išli do jeho generálnej rekonštrukcie,“ povedala Danková.

Napriek tomu, že most je národnou kultúrnou pamiatkou, nie je veľmi známy, vedia o ňom prevažne len miestni.

Turecký most sa nachádza sa v pútnickom areáli Studnička, ktorý patrí k najvýznamnejším pútnickým miestam na Slovensku. V roku 1860 sa tu údajne miestnemu pastierovi zjavila Panna Mária.

Z miesta zjavenia vyviera prameň, ktorému ľudia pripisujú liečivé účinky. Každý rok v auguste sa tu koná púť, na ktorú prichádza okolo 7000 ľudí. O pútnický areál sa stará Mariánsky spolok.

Už ste čítali?