Dobré noviny
Obávaný kráľ podsvetia Al Capone sa narodil pred 115 rokmi
TASR
TASR

Obávaný kráľ podsvetia Al Capone sa narodil pred 115 rokmi

Al Capone zomrel vo svojom dome v Miami 25. januára 1947 na srdcový infarkt, dožil sa 48 rokov. V tom čase bol už pod vplyvom choroby mentálne na úrovni dvanásťročného dieťaťa.

New York/Bratislava 17. januára (TASR) - Legendárny americký gangster Al Capone sa narodil v New Yorku pred 115 rokmi 17. januára 1899 v chudobnej mnohočlennej rodine prisťahovalca z talianskeho Neapola.

Na archívnej snímke z 19. januára 1931 je člen mafie Al Capone na futbalovom zápase v Chicagu. Foto: TASR/AP

Z neposedného chlapca vyrástol brutálny mladík, ktorý už v 14 rokoch opustil školu, keď zbil učiteľa. Trávil čas v gangoch mladistvých, ktoré sa vybíjali v pouličných šarvátkach. Z tohto obdobia pochádzali aj jeho jazvy na tvári, podľa ktorých dostal prezývku Scarface (Zjazvený). Pohyboval sa v prostredí organizovaného zločinu, prostitúcie a hazardných hier. Získal povesť tvrdého chlapa, ktorý si dobre počínal pri násilných akciách a ovládal boj päsťami aj zbraňami. Viaceré obvinenia z vrážd mu nikdy nedokázali. Po čase začala byť pre neho pôda v New Yorku horúca a presťahoval sa do Chicaga.

Tu sa najskôr včlenil do podsvetia a keď sa v máji 1920 zbavil svojho dovtedajšieho bossa Jima Colosima, zaujal jeho miesto. Všetci sa ho báli, pretože pri obhajobe svojich záujmov neváhal použiť kruté prostriedky. Čoskoro ovládol americký stredozápad a topil sa v bohatstve, pochádzajúcom z organizovaného zločinu. Kúpil si politikov aj policajtov. Obdobie prohibície prialo jeho nelegálnemu obchodu s alkoholom. Mal svoju armádu 700 dokonale ozbrojených mužov a podplácal 60 percent policajtov v Chicagu. Za svoje úspechy vďačil rozsiahlemu spravodajskému aparátu. Všade mal svojich informátorov, čašníkov, nočných vrátnikov, úradníkov, predavačov, čističov topánok, sekretárky, chyžné. Chicago v tomto období bolo svedkom mnohých naháňačiek čiernych limuzín, z ktorých tvrdí chlapci strieľali po sebe samopalmi.

Strelná zbraň , ktorá patrila legendárnemu banditovi Al Caponemu, v dražobnej sieni Christie´s v Londýne 21.júna 2011. Foto: TASR/AP

Al Capone sa niekoľkokrát dostal do väzenia, ale vďaka svojim známostiam bol onedlho na slobode. Štát sa však pustil do nerovného zápasu, postupne okliešťoval jeho aktivity, prekážal mu v obchodovaní a gangster sa dostal do finančných ťažkostí. Keďže na čas vrážd, z ktorých ho podozrievali, mal nepriestrelné alibi, pokúsili sa ho dostať za mreže za daňové zločiny. S nasadenými ľuďmi mu dokázali daňové úniky. Al Capone sa chcel s vládou dohodnúť na výške trestu, ale dali mu najavo, že sudca je nezávislý. Z procesu, ktorý sa začal 18. októbra 1931 a trval 12 dní, vyšiel s trestom 11 rokov väzenia, 50.000 dolárov pokuty a 20.000 dolárov súdnych trov. Ešte v ten večer sa ocitol v cele. Po neúspešnom odvolacom pojednávaní ho previezli do väzenia v Atlante. V roku 1934 sa dostal do Alcatrazu, obávaného ostrovného väzenia s vynikajúcou stravou, kde sa dodržiaval režim ticha. Väzni mohli rozprávať iba hodinu denne. Toto na Al Caponeho veľmi negatívne doliehalo. Zhoršil sa mu zdravotný stav (prejavil sa u neho syfilis) a 16. novembra 1939, po siedmich rokoch, šiestich mesiacoch a štrnástich dňoch, po zaplatení dlhov a súdnych trov, vyšiel na slobodu oslabený, chorľavý a zlomený človek.

Al Capone zomrel vo svojom dome v Miami 25. januára 1947 na srdcový infarkt, dožil sa 48 rokov. V tom čase bol už pod vplyvom choroby mentálne na úrovni dvanásťročného dieťaťa. Jeho skromný pohreb v Chicagu sledovalo iba niekoľko tajných agentov.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…