Dobré noviny
Španiel Valverde vyhral 17. etapu, Sagan stále v zelenom
SITA
SITA

Španiel Valverde vyhral 17. etapu, Sagan stále v zelenom

Britský jazdec Bradley Wiggins je naďalej lídrom na Tour de France.

PEYRAGUDES 19. júla - Španiel Alejandro Valverde sa stal štvrtýkrát v kariére víťazom etapy na cyklistických pretekoch Tour de France, keď sa presadil vo štvrtkovej previerke z Bagnéres de Luchonu do Peyragudesu (143,5 km).

V náročných pyrenejských kopcoch sa presadil 32-ročný jazdec tímu Movistar pred Britom v službách Sky Christopherom Froomom a vedúcim mužom celkového poradia Bradleym Wigginsom.

Z najlepších v celkovom poradí vo štvrtok mierne stratil Talian Vincenzo Nibali. Dvojica družstva Sky mu unikla o 18 sekúnd.

Wiggins vedie pred záverečnými troma etapami o 2:05 min pred Froomom, Nibali zaostáva o 2:41 min. V najlepšej desiatke došlo len k miernym zmenám.

Výsledky definitívne určí sobotňajšia časovka do Chartres. V 17. etape sa prakticky rozhodlo o držiteľovi bodkovaného trička pre najlepšieho vrchára, Thomas Voeckler potrebuje už len prísť do cieľa v Paríži.

Peter Sagan je aj naďalej lídrom bodovacej súťaže aktivity a aj v piatok povezie zelený dres.

Z tria Slovákov na štarte opäť prišiel do cieľa najlepšie Peter Velits, ktorý zaostal za Valverdem o 16:06 min a skončil na 64. priečke. Celkovo jazdcovi tímu Omega Pharma-QuickStep patrí 29. pozícia. Peter Sagan i Martin Velits prišli do Peyragudesu v skupine s vyše polhodinovým odstupom.

"Od štartu sa dnes až po prvý kopec išlo akosi rýchlo a pelotón bol pokope. Potom sa už urobili skupinky, trhalo sa to, naši jazdci pomáhali Nibalimu, hlavne skúsený Basso. Ja som v posledných dvoch kopcoch vycúval, urobilo sa potom grupeto a do cieľa sme prišli s polhodinovou stratou za víťazom, takže ani neviem, ako to vpredu vyzeralo a dopadlo. Je to zatiaľ v pohode, zvládol som náročné kopce. Som rád, že je to za nami. Ako sa však budem cítiť zajtra, to ešte neviem. Dojazd však bude určite do špurtu, rád by som tam nechýbal," sprostredkoval slová cyklistu tímu Liquigas-Cannondale Petra Sagana manažér Jozef Korbel.

Na štart poslednej horskej etapy na 99. ročníku nastúpilo 153 cyklistov. Vedenie povolilo nastúpiť aj Janovi Ghyselinckovi z Cofidisu, ktorý v stredu prišiel do cieľa 4 sekundy po limite. Ako prvý nastúpil vo štvrtok Albert Timmer z tímu Argos Shimano, ale jeho atak sa skončil neúspešne.

V pelotóne jazdil aktívne Švéd Fredrik Kessiakoff, ktorý sa pokúšal vyzliecť z dresu najlepšieho vrchára Thomasa Voecklera. V stúpaní na Col de Monté s priemerom 9,1 %, na ktorom pelotón vystúpil na deviatich kilometroch o 849 výškových metrov, bojovala vpredu 21-členná skupina.

Pierre Rolland pripravil pre tímového kolegu z Europcaru Voecklera skvelú pozíciu a Francúz získal ďalších 10 bodov do hodnotenia súťaže vrchárov.

Obaja si to medzi sebou rozdali aj na Col des Ares (57 km), kde bol opäť úspešnejší Voeckler. Vpredu jazdila sedemnásťčlenná skupina, Voeckler vyhral aj siedmu horskú prémiu v rade na Cote de Burs (76 km).

Tesne predtým mala sedemnástka na pelotón náskok 3:05 min. Pelotón i vedúcu skupinu poriadne roztrhala horská prémia na Port de Bales v nadmorskej výške 1755 m na 112. km, kde bol už v popredí osamotený Alejandro Valverde. Na poslednej prémii kategórie HC stratil aj Peter Velits.

Rozhodovalo sa v cieľovom kopci. Valverde si držal stále náskok, za ním jazdila skupina na čele s Bradleym Wigginsom.

S Britom nestíhal držať krok Cadel Evans a v poslednej časti ostal s jazdcom v žltom drese už iba Christopher Froome, keďže po 140 km odpadol aj Vincenzo Nibali.

Jazdci tímu Sky, ku ktorým sa priblížil aj Thibaut Pinot, sa doťahovali na Valverdeho, ale Španiela už nedostihli. Froome pomáhal až do poslednej chvíle Wigginsovi.

"Bola to ťažká etapa, dali sme do toho všetko. Streda nám nevyšla, ale dnes som to skúsil. Záver bol doslova šialený. Už som len počítal metre do konca, neobzeral sa dozadu a bojoval sám so sebou. Škoda, že som v prvom týždni po páde stratil, Tour by mohla pre mňa vyznievať inak," povedal v prvej televíznej reakcii Valverde.

Výsledky - Tour de France:

17. etapa (Bagnéres-de-Luchon - Peyragudes, 143,5 km): 1. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar 4:12:11 h, 2. Christopher Froome (V. Brit.) Sky, 3. Bradley Wiggins (V. Brit.) Sky obaja +19 s, 4. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ-Big Mat +22, 5. Pierre Rolland (Fr.) Europcar, 6. Jürgen Van Den Broeck (Belg.) Lotto Belisol obaja +26, 7. Vincenzo Nibali (Tal.) Liquigas-Cannondale +37, 8. Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing +54, 9. Christopher Horner (USA) RadioShack-Nissan +1:02, 10. Daniel Martin (Ír.) Garmin - Sharp +1:11

Poradie po 17. etape: 1. Bradley Wiggins (V. Brit.) Sky 78:28:02 h, 2. Christopher Froome (V. Brit.) Sky +2:05 min, 3. Vincenzo Nibali (Tal.) Liquigas-Cannondale +2:41, 4. Jürgen Van den Broeck (Belg.) Lotto +5:53, 5. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +8:30, 6. Cadel Evans (Aus.) BMC Racing +9:57, 7. Haimar Zubeldia (Šp.) RadioShack-Nissan +10:11, 8. Pierre Rolland (Fr.) Europcar +10:17, 9. Janež Brajkovič (Slovin.) Astana +11:00, 10. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ-Big Mat +11:46 , ... 64. Peter Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +16:06, 89. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale +30:57, 101. Martin Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +30:57

Bodovacia súťaž: 1. Peter Sagan (SR) 356 bodov, 2. André Greipel (Nem.) 254, 3. Matthew Goss (Aus.) 203,... 15. Peter Velits 76, 56. Martin Velits (obaja SR) 27

Súťaž vrchárov: 1. Thomas Voeckler (Fr.) Europcar 134 bodov, 2. Fredrik Kessiakoff (Švéd.) 123, 3. Chris Anker Sörenssen (Dán.) 77,... 14. Peter Velits 29, 36. Peter Sagan 8, 51. Martin Velits (všetci SR) 2

Už ste čítali?