Dobré noviny
Čína požičia africkým štátom 20 miliárd dolárov
SITA
SITA

Čína požičia africkým štátom 20 miliárd dolárov

Čínsky prezident uviedol, že úvery podporia infraštruktúru, poľnohospodárstvo a rozvoj malého podnikania. Africké štáty však vyzval aj na užšiu spoluprácu v medzinárodnej politike.

BRATISLAVA 19. júla - Čína sľúbila, že africkým krajinám v najbližších troch rokoch poskytne úvery v sume 20 mld. USD s cieľom upevniť vzájomné vzťahy a zväčšiť obchod. Informovala o tom vo štvrtok internetová stránka bbc.co.uk.

Čínsky prezident Chu Ťin-pao to oznámil na summite s lídrami 50 afrických krajín v Pekingu. Uviedol, že úvery podporia infraštruktúru, poľnohospodárstvo a rozvoj malého podnikania.

Objem týchto úverov je dvojnásobne väčší, ako Čína prisľúbila v predošlom trojročnom období v roku 2009, odkedy sa stala najväčším obchodným partnerom Afriky.

Vzájomný obchod medzi Čínou a Afrikou v roku 2011 dosiahol rekordnú úroveň v objeme 166 mld. USD, napísal pre denník China Daily pred pekinským fórom čínsky minister obchodu Chen Deming. Čínsky premiér Wen Ťia-pao v stredu uviedol, že Čína zväčší dovoz afrických produktov a viacej otvorí svoj domáci trh pre africké krajiny. Čínsky prezident vyzval aj na lepšiu spoluprácu s africkými krajinami v otázkach medzinárodnej politiky.

Ako rozvíjajúce sa krajiny, Čína a štáty v Afrike, by mali lepšie spolupracovať v reakcii na "zastrašovanie malých veľkými, silnú domináciu nad slabými a utláčanie chudobných bohatými" v medzinárodnej politike, povedal Chu Ťin-pao. Na piatom fóre o čínsko-africkej ekonomickej spolupráci sa zúčastňuje aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.

Už ste čítali?