Dobré noviny
Dovolenkári pozor: Lieky treba mať počas letu v príručnej batožine, radia odborníci
Jana Rujáková, TASR
Jana Rujáková, TASR

Dovolenkári pozor: Lieky treba mať počas letu v príručnej batožine, radia odborníci

— Foto: Freepik.com, jcomp, freepik

Lieky by mali byť v originálnych, označených obaloch.

Pomaličky, ale isto sa začína dovolenková sezóna. Turisti a dovolenkári sa budú letecky presúvať do svojich vysnívaných destinácií. Mnohí z nich však nebudú mať v batožine len plavky či plážové oblečenie, ale aj lieky, ktoré pravidelne užívajú. Odborníci preto radia, kde je dobré lieky uchovávať počas letu, aby ste o ne neprišli, či koho kontaktovať, pokiaľ máte so sebou špecifické lieky. Upozorňuje na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=853966540099975&set=pb.100064599103238.-2207520000&type=3

Dokumenty k liekom treba preložiť do angličtiny

Lieky nie je vhodné mať počas letu v podpalubnej batožine. Na všetkých letiskách s ňou nemusia zaobchádzať citlivo. Hrozí, že ju aerolinky stratia a pacient zostane bez liekov, ktoré pravidelne užíva. Lieky odporučil ústav nosiť v príručnej batožine.

„Lieky by mali byť v originálnych, označených obaloch. K liekom na chronické ochorenia odporúčame mať lekársky predpis, respektíve lekársku správu, v ktorej sa uvádza aj dávkovanie lieku. Tieto dokumenty je vhodné preložiť do angličtiny. (...) Tekutiny a spreje s objemom presahujúcim 100 mililitrov zabaľte rovnako ako kozmetiku do priehľadného, uzatvárateľného, plastového vrecka s celkovou kapacitou jeden liter. Každá nádoba musí mať 100 ml alebo menej,“ priblížil.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/radiofm/photos/t.100064599103238/10158763051949464/?type=3

Kontaktovať príslušné veľvyslanectvo

Na ľudí tiež ústav apeloval, aby si na dovolenku nebalili zbytočné množstvá liekov. „Pri špecifických liekoch - ako sú napríklad lieky s obsahom omamných a psychotropných látok - odporúčame kontaktovať aj príslušné veľvyslanectvo nielen cieľovej, ale aj tranzitnej krajiny,“ poznamenal.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=846463914183571&set=pb.100064599103238.-2207520000&type=3

Vhodné je podľa neho tiež skontrolovať si pred letom pravidlá leteckých spoločností. „Aj napriek tomu, že v rámci krajín Európskej únie platia jednotné pravidlá, rôzne letecké spoločnosti môžu mať špecifické obmedzenia,“ dodal.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…