Dobré noviny
Veľký deň pre dobýjanie vesmíru. Muskova megaraketa nevybuchla, raketoplán ako zo sci-fi pristál na ISS
TASR
TASR

Veľký deň pre dobýjanie vesmíru. Muskova megaraketa nevybuchla, raketoplán ako zo sci-fi pristál na ISS

Astronautky NASA Butcha Wilmora a Suni William sa vítajú na ISS / Štart superťažkej vesmírnej rakety Starship
Astronautky NASA Butcha Wilmora a Suni William sa vítajú na ISS / Štart superťažkej vesmírnej rakety Starship — Foto: TASR/AP

Štvrtok bol veľkým dňom pre SpaceX aj ISS.

Superťažká vesmírna raketa Starship vo štvrtok počas štvrtého skúšobného letu úspešne pristála vo vodách Indického oceána. Americkej spoločnosti SpaceX sa to podarilo na štvrtý pokus, predošlé tri sa skončili zničením rakety. Informujú o tom agentúry AFP a AP.

Potvrdené

„Pristátie potvrdené! Gratulujeme celému tímu SpaceX k vzrušujúcemu štvrtej letovej skúške Starship!“ uviedla spoločnosť Elona Muska na sociálnej sieti. Doteraz najväčší a najvýkonnejší raketový systém pre lety do vesmíru odštartoval z kozmodrómu Starbase v americkom štáte Texas o 7.50 h miestneho času (14.50 h SELČ).

O niekoľko minút neskôr nosný stupeň rakety po prvý raz od začiatku skúšok mäkko pristál vo vodách Mexického zálivu. Približne po hodine živý prenos letu zachytil, ako časti vesmírnej lode odpadávajú pri vysokých teplotách počas opätovného vstupu do atmosféry. Zostala však dostatočne neporušená na to, aby vysielala údaje až do pristátia na určenom mieste v Indickom oceáne.

Kľúčová úloha

Starship zohráva kľúčovú úlohu v plánoch amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) pri doprave astronautov na Mesiac, ale aj v nádejach majiteľa SpaceX Elona Muska, že jedného dňa bude možné kolonizovať Mars. Nosný systém Starship vzišiel z konceptu BFR, ktorý SpaceX verejnosti predstavil v roku 2016 a bol vyvinutý na opakované používanie.

Superťažká vesmírna raketa Starship americkej spoločnosti SpaceX štartuje na svoj štvrtý skúšobný let z kozmodrómu Starbase.
Superťažká vesmírna raketa Starship americkej spoločnosti SpaceX štartuje na svoj štvrtý skúšobný let z kozmodrómu Starbase. Foto: TASR/AP

Pozostáva z dvoch stupňov – nosnej rakety Super Heavy a vesmírnej lode takisto nazvanej Starship. Spolu majú 121 metrov. Nosná raketa Super Heavy produkuje ťah 74,3 meganewtona, čo je takmer dvojnásobok ťahu druhej najsilnejšej rakety na svete, Space Launch System (SLS) od NASA. SLS je už certifikovaná, zatiaľ čo Starship je stále iba prototyp.

Ďalší úspech

Nešlo však iba o jediný kozmický úspech. Vesmírna loď Boeing CST-100 Starliner sa totiž vo štvrtok večer - po takmer 27 hodinách - pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Ide o jej prvý let s posádkou. Pripojenie k ISS napriek istým problémom dopadlo úspešne, čo podľa agentúry Reuters v tomto smere dokazuje konkurencieschopnosť Boeingu so spoločnosťou SpaceX miliardára Elona Muska.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…