Dobré noviny
Túžia po tom, aby videl všetku krásu života. Kristiánka od lepšej budúcnosti delí jedna dôležitá vec
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Túžia po tom, aby videl všetku krásu života. Kristiánka od lepšej budúcnosti delí jedna dôležitá vec

— Foto: Ľudia Ľuďom, Liečba elektrickými impulzmi v Berlíne pre Kristiánkove očká

Je len krôčik od lepšej budúcnosti.

Keď sa narodil, všetko vyzeralo byť v poriadku. Po troch mesiacoch však radosť vystriedal obrovský strach. Pani doktorka si totiž všimla, že Kristiánko zvláštne gúľa očami. „Bola to najhoršia veta v našom živote. Nereagoval na svetlo, ani na predmety," vyznali sa rodičia. A hoci spočiatku cítili obrovskú beznádej, postupne zistili, ako svojmu vytúženému chlapčekovi pomôcť vidieť všetku krásu života. Od liečby v Berlíne ich však delí niekoľkotisícová platba.

Báli sa, že ich nikdy neuvidí

„Kristián sa narodil ako zdravé dieťa, ale v troch mesiacoch mu diagnostikovali hypopláziu zrakových nervov a chiazmy. Je to vrodené a zriedkavé ochorenie, ktoré sa dá zlepšiť stimuláciou,“ vysvetlili rodičia pre portál Ľudia ľuďom, na ktorom rozpovedali príbeh trojročného bojovníka, ktorý sa rád usmieva a objavuje svet.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=784850447084003&set=a.584911437077906

Aj keď sa na začiatku báli, že ich nikdy neuvidí, Kristiánkov zdravotný stav sa dá zlepšiť a tým aj kvalita jeho života. „Každý deň stimulujeme jeho zrak svetielkami, špeciálnymi svetelnými tabuľami a senzorickými hračkami. Navštevujeme Centrum včasnej intervencie pre rodiny so zrakovým a viacnásobným postihnutím v Rači. Kristiánko navštevuje rôzne podporné terapie a rehabilitácie. Užíva rôzne vitamínové a výživové doplnky, kmeňové bunky,“ vymenúvajú rodičia s dodatkom, že najviac mu pomáha liečba elektrickými impulzmi v Berlíne.

Foto: ludialudom.sk

Terapia, ktorá ho posunie k samostatnosti

„Prvý raz ju Kristiánko absolvoval, keď mal osem mesiacov,“ hovoria. Aj vďaka podpore dobrých ľudí ju stihol absolvovať dokopy trikrát a dosiahol veľké pokroky. Chodí sám v priestore, vie sa orientovať v cudzom prostredí, vidí obrázky, rozozná farby a pozerá televízor. Všetko však musí mať blízko očí, aby to vedel rozoznať. „Stále ešte nevidí do diaľky a má nystagmus,“ dodávajú.

Veria, že ďalšia terapia ho posunie ešte viac k samostatnosti. „Túžime po tom, aby Kristiánko videl všetku krásu života. Bohužiaľ, zdravotné poisťovne štandardne nepreplácajú náklady spojené s liečbou v Nemecku. Náš rodinný rozpočet nepostačuje na pokrytie všetkých nákladov spojených s liečbou. Aby sme mu mohli dopriať všetko potrebné na ceste za jeho zdravím, žiadame vás o pomoc a podporu,“ dodávajú pri zbierke, na ktorej závisí novembrová terapia.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…