Dobré noviny
Cestovná mapa k vášmu životu: aby ste nezablúdili a dorazili do cieľa
Milan Buno
Milan Buno

Cestovná mapa k vášmu životu: aby ste nezablúdili a dorazili do cieľa

— Foto: Ikar

Všetci kráčame po ceste života a je len na nás, či nezablúdime, či budeme kráčať správnym smerom, či nájdeme skratku alebo prídeme neskôr. Prípadne sa dokonca staneme sprievodcami na ceste iných, ktorým pomôžeme, podporíme ich.

Presne o tom píše uznávaný argentínsky psychoterapeut Jorge Bucay v knihe Cesta stretnutia. „Cesta k osobnému naplneniu je náročná a nepretržitá,“ hovorí Jorge vo svojich knihách.

V jeho sérii ciest - Cesta samostatnosti, Cesta stretnutia, Cesta sĺz a Cesta šťastia - nám ponúka akési mapy územia, aby každý z nás mohol putovať po vlastnej ceste a vlastným tempom.

V knihe Cesta stretnutia nás Jorge Bucay pozýva k angažovanosti, kontaktu a zdieľaniu s druhými. Prostredníctvom svojich inteligentných a provokatívnych komentárov nás vedie od smiechu k zamysleniu, keď nám ukazuje cestu k skutočnému stretnutiu v priateľstve, rodine, láske a sexe.
Nikto po prečítaní tejto knihy nebude rozmýšľať rovnako ako predtým.

Foto: Ikar

Jorge píše o tom, že existujú 4 cesty v našom živote a všetkými musíme prejsť.
Prvá cesta samostatnosti je o tom, ako prijať zodpovednosť za vlastný život. Ako sa nevyhovárať, nehádzať vinu na iných, osud, počasie, či Boha.
Druhá je Cesta stretnutia, čiže objavovanie toho druhého, jeho pocitov, lásky, sexu. ....
Tretia je cesta prehier a súbojov, čiže Cesta sĺz.
A napokon Cesta šťastia, ktorá je zavŕšením a nájdením zmyslu.

Zaujímavá je napríklad Manželská zmluva, ktorú vytvoril Jorge a má 17 bodov. "Pred niekoľkými rokmi som pre pár priateľov vypracoval manželskú zmluvu. Táto séria dohôd a tvrdení nefunguje ako manichejský zoznam toho, čo sa má a čo sa nemá. Funguje ako referencia, na základe ktorej možno premýšľať o dohodách, ktoré má každý explicitne alebo implicitne vo svojom vlastnom manželstve,“ tvrdí.

Jeho Manželská zmluva obsahuje Definíciu, Trvanie i Vlastníctvo. Píše sa v nej o peniazoch, spoločnom bývaní, sporoch a hádkach. Ďalšie body hovoria o sexe, vernosti, deťoch, rodine a priateľoch.

Foto: Ikar

Jorge Bucay sa narodil v Buenos Aires, kde vyštudoval medicínu. Neskôr sa začal špecializovať na duševné zdravie, psychoterapiu a postupne dosiahol obrovské úspechy. Stal sa známym po celej krajine aj v zahraničí, často ho pozývali do médií vo všetkých španielsky hovoriacich krajinách.
Jeho knihy sú akoby príručky, ktoré zlepšujú život, sú plné príbehov, otázok a odpovedí. Vyšli v 30 krajinách sveta, mnohé sa stali bestsellermi vo svojom žánri a predali sa z nich viac ako 2 milióny výtlačkov.

Milan Buno, knižný publicista

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…