Dobré noviny
Milovaný Peter jej do neba uletel priskoro. Szidi Tobias teší, keď sú ľudia po jej koncertoch šťastnejší
Pavol Hirka, TASR
Pavol Hirka, TASR

Milovaný Peter jej do neba uletel priskoro. Szidi Tobias teší, keď sú ľudia po jej koncertoch šťastnejší

Szidi Tobias / So synom Krištofom.
Szidi Tobias / So synom Krištofom. — Foto: TASR/Pavel Neubauer, Profimedia

Herečka oslavuje 57. narodeniny.

Ľudia si ju rýchlo zapamätajú vďaka jej zaujímavej farbe hlasu. Szidi Tobias poznáme ako herečku a speváčku, pričom práve hudba jej dnes robí najväčšiu radosť. Umelkyňa však za sebou má aj ťažké momenty. Je to už deväť rokov, čo prišla o svojho životného partnera Petra, ktorý ju dokázal nabiť energiou.

Szidi Tobias.
Szidi Tobias. Foto: TASR/Martin Baumann

Idylické detstvo

Szidi Tobias sa narodila 28. mája 1967 v meste Kráľovský Chlmec v okrese Trebišov ako Sidónia Tobiášová. Na detstvo v Čiernom nad Tisou si spomína s láskou. „Boli sme deťmi, ktoré boli stále v behu, hrávali sa spolu loptové hry, basketbal, skrývačky. Čas ísť domov nastal až vtedy, keď naše mamy z balkónov vykrikovali naše mená," prezradila pre Pravdu.

Neodmysliteľnou súčasťou detstva boli jej starí rodičia - babky Honora a Žofia, dedo Bartolomej. Boli to vraj málovravní, priami, odvážni a pracovití ľudia. „Nepoznala som v detstve dovolenky. Žilo sa inak. Jednoduchšie. V nedeľu nikto nepracoval. Detstvo a dospievanie boli krásnou etapou môjho života. Pochopila som, ako hlboko mám zapustené korene mojich predkov,“ dodala Szidi Tobias, ktorá sa pre umenie rozhodla vo vtipnom momente - keď jej mama ako desaťročnej vyberala žuvačku z vlasov.

Životná láska

Vyštudovala herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Už počas štúdia hosťovala na doskách Činohry Slovenského národného divadla (SND). Neskôr sa jej domovskou scénou stalo bratislavské Divadlo Astorka Korzo '90.

Szidi Tobias so synom Krištofom.
Szidi Tobias so synom Krištofom. Foto: Profimedia

„Hrala som vo výnimočných predstaveniach a stvárňovala som pekné postavy v réžii Juraja Nvotu, s kolegami Zitou Furkovou, Mirkom Nogom, Vladom Černým, Aničkou Šiškovou, Marošom Zednikovičom a mnohými ďalšími. Mám na toto obdobie pekné spomienky," povedala herečka, ktorú však poznáme aj z filmov a televízie.

Za herecký výkon v televíznom filme Pod hladinou (2001) získala prémiu Literárneho fondu a za stvárnenie hlavnej postavy Evy v televíznom filme Petra Krištúfka Dlhá krátka noc (2003) získala na festivale Art Film 2004 v Trenčianskych Tepliciach ocenenie Igric. Ďalej sme ju mohli vidieť aj vo filme Marhuľový ostrov, ku ktorému napísala scenár jej životná láska - druhý manžel Peter Lipovský.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…