Dobré noviny
Španielsky kráľ chce šetriť, znížil si príjem
SITA
SITA

Španielsky kráľ chce šetriť, znížil si príjem

Španielsky kráľovský dvor chce tiež šetriť, kráľ Juan Carlos aj korunný princ Felipe zarobia menej o desiatky tisíc eur.

MADRID 18. júla - Španielsky kráľovský dvor chce tiež prispieť k šetreniu krajiny. Kráľ Juan Carlos a korunný princ Felipe sa rozhodli znížiť si hrubý ročný príjem o 7,1 percenta, oznámil v stredu zástupca kráľovského dvora.

Mínus ich zárobku zodpovedá približne vianočnému platu, o ktorý prišli krátením rozpočtu štátni zamestnanci. Hrubý príjem kráľa sa tak zníži o 20 910 eur, Felipe dostane o 10 455 eur menej.

Ročný rozpočet kráľovského dvora sa týmito ako aj inými úspornými opatreniami v roku 2012 zníži na 8,16 milióna eur, čo je o 265 000 eur menej ako v roku 2011. V čase zlej ekonomickej situácie sa v krajine znížila autorita kráľovského dvora. Španieli ostro kritizovali účasť Juana Carlosa v Botswane na love slonov za štátne peniaze.

Španielsko chce počas nasledujúcich dva a pol rokoch znížiť schodok rozpočtu o 65 miliárd eur. Madridu sa však v dôsledku hlbokej recesie, vysokej nezamestnanosti a klesajúcim príjmom z daní nedarí splniť cieľ znižovania deficitu, na ktorom sa dohodlo s EÚ.

Ministri financií eurozóny preto Španielom dali rok navyše na konsolidáciu svojich verejných financií. Uviedla rakúska televízna stanica ORF na svojej internetovej stránke.

Už ste čítali?